DONECK 18. apríla (WEBNOVINY) – Úradujúci ukrajinský prezident a premiér v piatok prisľúbili doteraz najvýraznejšie posilnenie ústavných práv na používanie ruského jazyka s cieľom ukončiť protesty separatistov na východe krajiny.
V spoločnom televíznom stanovisku prezident Oleksandr Turčynov a premiér Arsenij Jaceňuk vyzvali na národnú jednotu a apelovali na ľudí, aby sa vzdali násilia.
Na Ukrajine sú obete, Putin vylúčil prítomnosť ruských vojsk
Ukrajina prešetruje banky, jedna mala financovať teroristov
Barroso varuje Putina, nezneužívajte plyn na politiku
Slovensko pomáha zraneným Ukrajincom z Majdanu
Dodali tiež, že podporia ústavné zmeny a decentralizujú právomoci v prospech regiónov vrátane právomocí týkajúcich sa oficiálneho jazyka, čo je hlavná požiadavka rusky hovoriacej menšiny. „Posilníme špeciálny štatút ruského jazyka a ochránime tento jazyk,“ uviedol premiér.
Ukrajinská vláda už skôr zdôraznila potrebu nájsť v tejto otázke všeobecnú zhodu. Okrem posilnenia vplyvu regiónov by si mali v budúcnosti gubernátorov jednotlivých oblastí vyberať ľudia sami v komunálnych voľbách. Rozhodnutia sú reakciou na udalosti na východe, kde proruskí separatisti vyzývajú na federalizáciu alebo priamo na odtrhnutie sa od Ukrajiny po vzore Krymu.
—-> TU.
Separatisti nechcú ustúpiť
Samozvaný líder proruských separatistov na východnej Ukrajine Denis Pušilin v piatok oznámil, že nepovažuje za zaväzujúcu dohodu, ku ktorej Rusko a Ukrajina dospeli počas štvrtkových rokovaní v Ženeve.
Dohoda vyzýva na odzbrojenie militantných skupín a opustenie okupovaných budov. Ruský minister zahraničia Sergej „Lavrov nepodpísal nič pre nás, on to podpísal v mene Ruskej Federácie,“ povedal Pušilin, ktorý stojí na čele samozvanej Doneckej ľudovej republiky, novinárom v Donecku.
Pušilin uviedol, že jeho ľudia zvážia opustenie štátnych budov len v prípade, že „ilegálna“ vláda v Kyjeve spraví to isté. Dodal tiež, že pokračuje v pripravovaní referenda o väčšej autonómii od Kyjeva, ktoré sa má konať 11. mája.
Medzinárodná konferencia vo švajčiarskej Ženeve o riešení konfliktu na Ukrajine sa skončila dohodou o „deeskalácii napätia“. Rusko a USA sa dohodli na tom, že zaistia rozpustenie „všetkých nezákonných vojenských zoskupení“ na Ukrajine.
Proruskí demonštranti okupujúci vládne budovy v asi desiatich mestách na východe Ukrajiny ich musia opustiť a odzbrojiť sa, nič z toho sa však zatiaľ nedeje.
Na demonštrantov by sa takisto mala vzťahovať všeobecná amnestia. Nepokoje za odtrhnutie sa od Ukrajiny a pripojenie sa k Rusku otriasajú východom krajiny už od marca, pričom podľa vlády v Kyjeve ich aktéri plnia príkazy Kremľa.
—>TU.