BANSKÁ BYSTRICA 13. septembra (WEBNOVINY) – Kým vo Zvolene či v Lučenci sa odborári dohodli a spolu so štvrtkovým štrajkom pedagogických zamestnancov zorganizovali spoločné protestné zhromaždenie na jednej zo zvolenských základných škôl či na lučeneckom námestí, vo väčšine škôl v Banskobystrickom kraji sa štrajkujúci učitelia a nepedagogickí zamestnanci zhromaždili v areáloch svojich škôl alebo vôbec.
Napríklad v banskobystrickom Gymnáziu J. G. Tajovského sa vo štvrtok stretlo len zhruba 11 učiteľov, hoci do štrajku sa tam z 84 pedagogických aj nepedagogických zamestnancov pripojilo 77, zo 62 učiteľov 61.
„O stredné školy sa mocní zaujímajú jedine vtedy, keď sa blížia voľby, pretože je tu silná voličská základňa,“ povedal tamojší učiteľ a člen štrajkového výboru Jaroslav Šatánek. Dodal, že najhoršia situácia je v postavení nepedagogických pracovníkov škôl, keď mnohí z nich nezarábajú ani minimálnu mzdu, veľmi nízke mzdy majú aj začínajúci pedagógovia. On sám má po 35 rokoch praxe čistú mzdu vrátane nadpočetných hodín a krúžkovej činnosti okolo 700 eur.
Učitelia sú podľa neho v prípade nesplnenia ich požiadaviek pripravení aj na ďalšie nátlakové akcie. „Aj v odbore školstva potrebujeme jedného Kollára, ktorý bojoval za záujmy lekárov. I keď ako človek, myslím si, svojím spôsobom zlyhal, ale dosiahol to, že lekári si vybojovali také zvýšenie platov, ako je nástupný plat mladého učiteľa,“ dodal Šatánek.
Obrazom: Začal megaštrajk učiteľov, niektoré deti sa učia
S Gymnáziom J. G. Tajovského susediaca Obchodná akadémia Tajovského sa do štrajku nezapojila. Tamojšia učiteľka biológie a tovaroznalectva Mária Erneková uviedla, že osobne neštrajkuje preto, lebo v škole nemajú odbory a informácie o štrajku mala len z médií.
„Po druhé si myslím, že kde nič nie je, ani čert neberie. A Európska únia tlačí vládu, aby znižovala výdavky – a kde ich zníži inde, ak nie na školstve, zdravotníctve. Po rokoch v školstve už som apatická, ubitá, neverím, že nejaká zmena nastane,“ dodala Erneková.
Na Základnej škole Spojová v Banskej Bystrici sa na štrajku a aj na rannom protestnom zhromaždení v areáli školy zúčastnili všetci vyše 80 zamestnanci.
„Štrajk pokračuje ďalej, budeme sa striedať v skupinách po osem až desať ľudí, ktorí budú do 18. hodiny držať štrajkovú pohotovosť a budú k dispozícii pre rozhovory s rodičmi, ľudí z verejnosti, koho by zaujímalo, čo chceme štrajkom dosiahnuť, či médiám,“ povedala predsedníčka tamojšieho štrajkového výboru Lenka Bačíková.
„Nerobí nám problém štrajkovať dlhšie a poprípade porozmýšľať aj o takých formách štrajku, ktoré by boli preukaznejšie. Treba sa zamyslieť napríklad nad tým, čo by sa stalo, keby sa štrajkovalo v období prijímacích skúšok, v období maturít. Dúfame, že k takému niečomu nebude musieť prísť,“ dodala Bačíková.