BRATISLAVA 14. marca (WEBNOVINY) – Nízku účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) spôsobuje aj určitá voličská únava. Volebný cyklus na Slovensku je totiž nastavený tak, že eurovoľby nasledujú krátko po priamej voľbe prezidenta, tvrdí ministerstvo zahraničných vecí v Hodnotiacej správe o 10 rokoch členstva SR v EÚ.
Nezáujem ľudí o voľby do europarlamentu si rezort diplomacie vysvetľuje aj tým, že občania stále nevnímajú Európsky parlament ako inštitúciu, ktorá zásadnejším spôsobom ovplyvňuje ich každodenný život. „Taktiež nie sú presvedčení o tom, že ich hlasovanie má dopad na formovanie európskych politík,“ píše sa v správe.
,Slovenský paradox‘
Ministerstvo hovorí o tzv. slovenskom paradoxe. Prieskumy verejnej mienky Eurobarometer za posledných desať rokov ukazujú, že Slováci majú k EÚ pozitívnejší vzťah, ako je to v celoeurópskom priemere.
Občania sú presvedčení o tom, že Slovensko má z členstva v EÚ výhody ako sloboda cestovania, štúdia, práce kdekoľvek v EÚ či spoločná mena euro. V obidvoch voľbách do europarlamentu, ktoré sa u nás zatiaľ konali, však bola na Slovensku dosiahnutá najnižšia účasť voličov spomedzi všetkých členských štátov EÚ.
Májové eurovoľby sa blížia
Voľby do europarlamentu sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 24. mája. V SR pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. Naposledy si Slovensko volilo 13 europoslancov. Účasť na voľbách do EP na Slovensku bola nízka, v roku 2009 prišlo k urnám 19,64 percenta oprávnených voličov.
Eurovoľbám predchádza prvé kolo prezidentských volieb, ktoré sa uskutoční v sobotu 15. marca. Ak v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov, druhé kolo sa uskutoční o dva týždne, v sobotu 29. marca.