Poslanci expresne schválili štátny rozpočet na budúci rok. Nie, že by šlo všetko hladko, ale blížia sa sviatky a preto predseda parlamentu Peter Pellegrini dal nečakane hlasovať, aby sa rozprava k tomuto dôležitému bodu schôdze skončila, bez toho aby mohli vystúpiť všetci poslanci v nej prihlásení. Pravdou však tiež je, že ani časť opozície nepostupovala štandardne a vystúpenia jej predstaviteľov mali iba jediný cieľ, oddialiť hlasovanie.
Matovič sa znovu zviditeľnil
Igor Matovič znovu ukázal, že sa najlepšie cíti v opozičných laviciach, lebo nemusí pozerať na to, čo reálne urobí. Jeho jediným cieľom je, aby sa zviditeľnil a ukázal, že je on jediný naozajstný opozičník. Tentoraz ľudia okolo neho vystupovali v rozprave s niekoľkohodinovými prejavmi, len aby koalícia nemala pohodlie.
Týždeň očami Pavla Urbana: Fico ako Mozart, Šimečka ako Salieri
Nezabránili im v tom ani celonočné rokovania, lebo ani to im neprekážalo, aby stáli pri rečníckom pulte aj niekoľko hodín. Nebolo dôležité, či ich niekto počúva, alebo či konštruktívne prispievajú k zlepšeniu rozpočtu, cieľom bolo naťahovať čas a znervózňovať premiéra Roberta Fica.
Bolo jasné, že aj celá vládna koalícia sa bola čoraz nervóznejšia, lebo po presunutí rokovania o novele Trestného zákona hrozilo, že by do sviatkov nestihli schváliť ani štátny rozpočet a budúci rok by sme začínali v rozpočtovom provizóriu.
Takže museli niečo urobiť a premiér Fico „hodil loptičku“ na stranu Pellegriniho, vraj on si má poradiť s obštrukciou opozície. On osobne niekoľkokrát vyhlásil, že ak bude treba, rokovať sa bude aj medzi sviatkami, a preto by si mali poslanci mali rozmyslieť, či chcú čas do nového roku stráviť na hradnom vŕšku.
Pellegrini mal možno strach aj z vlastných
Pellegrini si uvedomil, že musí niečo urobiť, lebo ak by aj celá opozícia po Vianociach neprišla do rokovacej sály, nič by sa neudialo. Väčší problémom by však bolo, ak by do parlamentu neprišli všetci poslanci koalície, ktorí musia zákon schváliť. Stačilo by, keby sa nedostavili štyria z jej radov a mohol nastať problém. Opozícia by jednoducho nehlasovala a 75 hlasov by bolo málo, aby sa rozpočet schválil
Pravdepodobne k šéfovi parlamentu prišli aj „hlasy“ z vlastných radov, že niektorí poslanci by mali aj rodinné problémy, ak by sviatočné obdobie nemohli stráviť s rodinou, možno aj na exotickej dovolenke, ale museli počúvať stranícky príkaz.
Verím, že viaceré manželky by to pochopili, ale kto chce potom doma mesiace počúvať, či mu je prednejšia strana alebo vlastná rodina. Čo na tom, že práve tá strana mu umožňuje, aby celá rodina mohla žiť v pohodlí.
Ďalším problémom bolo aj to, že nie všetci poslanci sú viazaní príkazmi strany, za ktorú kandidovali a zároveň vedia, že ich hlas koalícia potrebuje.
Pellegrini sa preto rozhodol zatiahnuť ručnú brzdu ešte pred sviatkami a použiť „záchranné koleso“. Vedel, že on bude terčom kritiky a určite to nepomôže jeho imidžu v prezidentských voľbách, ale zároveň nemohol ukázať, že nie je schopný vyriešiť už prvý problém, s ktorým sa stretol pri svojej funkcii.
Podobný scenár zrejme aj v januári
Rozhodnutie hlasovaním prerušiť rozpravu vyvolalo samozrejme negatívnu odozvu v opozícii, ale aj v časti verejnosti.
Bolo počuť, že sa touto témou bude zaoberať aj Ústavný súd SR, ale to zatiaľ nebráni tomu, aby pokračovalo podľa rovnakého scenára aj začiatkom budúceho roka.
Do rozpravy pri prerokovaní Trestného zákona je už teraz prihlásených 59 poslancov. Či to bude vecná rozprava, alebo budeme znovu svedkami obštrukcií uvidíme 8. januára. Isté však je, že Pellegrini bude mať čo robiť.