Prezidentka Zuzana Čaputová zverejnila mená členov novej vlády, ktorú si sama vybrala. Hovorí sa, že konečne budeme mať kabinet pozostávajúci z ľudí, ktorí sa svojim oblastiam aj rozumejú. Mňa však zaujalo rozhodnutie strany Sme rodina, že do vlády so Smerom-SD nepôjdu. Fico tak stratil dôležitého potenciálneho partnera.
Tešiť sa nemôže ani OĽaNO
Do volieb síce zostáva ešte viac ako štyri a pol mesiaca, ale v spoločnosti sa stále špekuluje, kto s kým do prípadnej vlády pôjde, ale ešte viac, kto s kým nepôjde. Najmenší koaličný potenciál má podľa očakávania hnutie Republika, ale tesne za ním je aj Smer-SD.
Týždeň očami Pavla Urbana: Heger vo vláde definitívne skončil. Nastane ešte väčší chaos?
Tešiť sa nemôže ani OĽaNO, lebo kto by sa znovu chcel spolčiť s Igorom Matovičom. Pozrime sa však na Smer-SD. Strana by reálne mohla získať najviac hlasov vo voľbách, ale čo ďalej? V minulosti sme tiež boli svedkami toho, že strana ktorá vyhrala voľby vo vláde aj nebola.
V rokoch 1998 a 2002 zvíťazilo síce HZDS, ale Vladimír Mečiar nemal partnerov na zostavenie vlády. V roku 2010 svojich konkurentov rozdrvil Smer-SD, ale vládu zostavovala Iveta Radičová z SDKÚ. Minulosť nám teda potvrdzuje, že víťaz sa môže tešiť iba v noci po voľbách, ale už čoskoro môže byť na strane porazených.
Podobne sa to môže stať aj tohto roku.
Fico určite počíta s Republikou
Podľa predvolebných preferencií Robert Fico môže reálne očakávať, že to bude práve on, kto si zasadne do premiérskeho kresla. Určite počíta s extrémistami z hnutia Republika, pravdepodobne aj s Hlasom-SD, ale doteraz nevylučoval ani Sme rodina.
Pozrime sa na realitu. Republika je jasným partnerom, bez ohľadu na to, že niektorí jej členovia majú priam fašistické vyhlásenia. Ficovi to nevadí, lebo moc je moc, a aj sám sa často podobne vyjadruje.
Určite pokukuje aj po strane Hlas-SD. Aj keď často odštiepencov z jeho strany považoval za zradcov, tentoraz by vehementne privítal ich podporu. Problém je však v tom, že aj líder Hlasu Peter Pellegrini si je vedomý, že spolčiť sa s Ficom by k ničomu dobrému neviedlo. Radšej poškuľuje po demokraticky orientovaných stranách, ako po extrémistoch. Tie tiež po dlhšom čase nevylučujú spoluprácu, samozrejme za určitých podmienok.
Z ďalších možných spojencov zostala ešte Sme rodina. Líder hnutia Boris Kollár sa doteraz dosť vyhýbavo vyjadroval o možnej povolebnej spolupráci. Fico s ním určite počítal, lebo majú rovnakú zásadu, obhajovať vlastných, ale posledný snem „rodiny“ povedal nie, s Ficom do koalície nepôjde. Je to pre smerákov určite veľký škrt cez rozpočet, lebo im zostávajú iba Republika a možno aj SNS, ktorá však zatiaľ neprekročila hranicu zvoliteľnosti. Na zostavenie vlády je to však málo.
Kollár si radšej stavil na Pellegriniho
V stávkach stále treba staviť na víťaza. V parlamentných voľbách to však vždy neplatí. Kollár uvidel, že koaličný potenciál Pellegriniho je neporovnateľne väčší ako u Fica, ktorý síce môže voľby vyhrať, ale nebude mať ísť s kým do vlády. Líder Hlasu-SD tiež nepatrí medzi obľúbených politikov u prípadných koaličných partnerov, ale pravdepodobne sa bez neho vláda nebude dať zostaviť.
Kollár si spočítal, že je na čase vopred sa dištancovať od Smeru-SD, aby si tým získal priazeň Pellegriniho. Očakáva, že podobnými vydieračskými kľučkami bude aj nasledovné štyri roky môcť udávať tón celej koalície.
Možno sa mu to podarí, problém však môže byť v tom, že koalícia bude v parlamente presvedčivá a hlas Sme rodina nebude rozhodujúci ako doteraz. Samozrejme závisieť bude aj na postoji budúceho premiéra, lebo všetci dobre vieme, ako to bolo s Igorom Matovičom, ktorý Kollára priam miloval.
Počkajme však na dni o voľbách, lebo Kollár môže stále prekvapiť.