A máme tu staro-novú vládu. Svoje kreslá opustili ministri za SaS a väčšinu z nich obsadia odborníci. Dokedy však táto vláda vydrží. Niektorí jej oponenti tvrdia, že iba mesiac. Uvidíme. Líder OľaNO svojimi vyjadreniami však čoraz viac vzďaľuje SaS od trojkoalície, ktorá práve ju vidí ako svojho podporovateľa v parlamente.
Kto podporí vládne zákony?
Nová vládna koalícia začne oficiálne fungovať už o niekoľko dní. Ministri a poslanci SaS šli do opozície a tak vláda nebude mať väčšinovú podporu v parlamente. Toto sú fakty, ktoré pozná každý, ale dokedy takýto stav vydrží nevie nikto.
Viac o téme: Koaličná kríza
Kritici tvrdia, že nie dlho, ale čo ďalej? Nové voľby sú z legislatívneho hľadiska zatiaľ takmer nemožné a podpora vládnym zákonom sa bude musieť hľadať z každej strany.
Samozrejme najľahšie by bolo presvedčiť SaS, aby bola konštruktívna a aj za istých ústupkov podporila zámery vlády.
Toto zrejme budú noví ministri, ktorých Heger navrhol prezidentke Čaputovej
Toto nevylúčili ani liberáli, ale za to žiadajú, aby už na najbližšej schôdzi parlamentu ich návrhy vládna koalícia nezmietla zo stola. Bude mať premiér Eduard Heger dostatok síl, aby o tom presvedčil predovšetkým Igora Matoviča? Podľa doterajšieho jeho pôsobenia na čele vlády, asi nie.
Ľudia by to OĽaNO v predčasných voľbách spočítali
Ďalšia možnosť je podpora vládnych návrhov od niektorých strán doterajšej opozície. Takmer denne sa núka strana Hlas-SD. Jej predseda Peter Pellegrini nevylúčil podporu niektorých legislatívnych zámerov, samozrejme aby sa ukázal, že už nie je Smer-SD. Zároveň si buduje imidž, že sa zmenil a naozaj bude dobrým partnerom v budúcej hociktorej vláde, len aby ušiel od Roberta Fica. Veď ešte stále sa nevyjadril, či sa pridá k Smeru a Republike v ohlásenom protivládnom proteste.
Matovič si myslí, že po odchode SaS a Sulíka nebudú vo vláde konflikty. Čaká však spiknutie proti nemu
Krajným riešením je tichá podpora Smeru-SD, Republiky a v konečnom dôsledku aj kotlebovcov z ĽSNS. Veď to Matovič už raz skúsil pri tzv. prorodinnom balíčku a prepieklo sa mu to predovšetkým vo vlastnej strane. Teraz je situácia iná a na podobné prekvapenia iste niekoľkí jeho spolubojovníci už nemajú žalúdok, čo aj verejne deklarovali. Potom však už nebude môcť obviňovať Richarda Sulíka, že sa spriaha s fašistami, ak na ich podpore práve on prežije.
SaS má dvere stále otvorené, Remišová vníma Sulíkovu stranu ako spojencov
Ďalšia možnosť je sa toho všetkého vzdať a spolu s opozíciou upraviť legislatívu, aby mohli byť predčasné voľby. Matovič si musí byť vedomý, že mu všetky jeho vyčíňania za uplynulé dva roky voliči spočítajú. Len aby sa vôbec dostal do parlamentu. Ale, Matovič je predsa dobrým manipulátorom, a určite niečo vymyslí.
Matovič naplno pracuje, aby SaS vládu nepodporila
„Verím, že noví kamkovia umožnia Rišovi konečne vyriešiť koaličnú krízu. Roba, Peťa a Riša spája až živočíšna nenávisť voči jedinému človeku, ktorý im roky kazí biznis.“ „Kto normálny by chcel ísť s SaS ešte do vlády, keď každú vládu povalila.“ „Vykašľať sa na ľudí v najťažšej chvíli a utiecť pred zodpovednosťou, nie je obeta, nie je ľudské, je to obyčajná zbabelosť.“
Ministerstvo hospodárstva je podľa Matoviča mimoriadne zanedbané, Sulík vraj odflákol prípravu na energetickú krízu
Toto sú iba niektoré výroky šéfa OĽaNO na adresu SaS a Richarda Sulíka, ktoré odzneli v posledných dňoch, zároveň však očakáva, že práve poslanci za SaS podporia jeho nápady a zahlasujú za ne v parlamente.
No jednoducho schizofrénia, ktorá má pravdepodobne ďaleko od reality. Musí si uvedomiť, že takýmto konaním ešte viac dáva osud trojkoalície do rúk extrémistom. Uvidíme hneď na septembrovej schôdzi parlamentu, či si dokáže vôbec sadnúť s odídencami z koalície a pokúsiť sa „vyobchodovať“ akú-takú podporu.
Úprimne, som pesimistom, že sa vôbec pokúsi o kompromis. Nechajme sa však prekvapiť. Možno nás prekvapia aj jeho spolubojovníci a Matovičovi povedia dosť.