Do odovzdania kandidátok zostávajú ešte dva mesiace, ale niektoré strany sa tvária akoby sa ich to netýkalo. Sú zahľadené iba do seba a veria, že sami prekročia magickú päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu.
Len aby neboli sklamaní a znovu bude vládnuť bývalá politická smotánka, ku ktorej sa pridajú odídenci od Kotlebu a o „zábavu“ bude postarané. Fico je presvedčený, že voľby vyhrá a ak by aj nie, tak sa pripravuje spochybniť ich.
Prieskum vážne pohrozil bývalej koalícii
Prieskum volebných preferencií agentúry Focus pre markizácke Na Telo potvrdil obavy veľkej časti spoločnosti, že po voľbách sa znovu vrátime do starých čias.
Smer-SD, Hlas-SD a Republika by získali presvedčivú väčšinu v parlamente a pohodlne by mohli vládnuť. Niekto povie, že aj to je lepšie ako denne počúvať hádky a osočovanie, čoho sme boli svedkami v uplynulých troch rokoch.
Týždeň očami Pavla Urbana: Ak Čaputová nebude znovu kandidovať, poteší sa najmä Fico
Stabilné preferencie uvedených strán nasvedčujú, že do volieb sa toho zrejme veľa nezmení. Otázne však je, ako sa rozdelí zvyšných 55 percent hlasov a na to by sa mal predovšetkým zamerať zvyšok politického spektra, aby sa nezopakoval rok 2020. Vtedy prepadlo viac ako 820-tisíc hlasov, čiže viac ako 28 percent tých, čo prišli voliť, ale ich strany sa do parlamentu nedostali.
Prieskum ukazuje, že okrem Progresívneho Slovenska, sa ďalších sedem strán pohybuje okolo hranice voliteľnosti. Ťažké je predpokladať, že všetkých sedem strán získa viac ako päť percent hlasov, ale aj tak by to veľmi neovplyvnilo budúce zostavovanie vládnej koalície, lebo medzi nich patrí aj SNS, ktorá jasne hlási, že pôjde so Smerom.
Jedným z riešení, je začať konečne uvažovať o spájaní sa, aby čím menej hlasov zostalo v koši. Pravdou je, že sa už na tom pracuje, ale iba na opačnom konci politického spektra. Hlas sa posilnil o Dobrú voľbu Tomáša Druckera a SNS sa zasa dohodla, že na kandidátku zoberie Tomáša Tarabu a spol.
Ostatné strany predovšetkým hovoria s kým nechcú ísť a nie s kým chcú. Možno by aj k spájaniu došlo, ak by každá strana nežiadala, aby jej logo bolo na kandidátke a jej predseda volebným lídrom. Tak sa kompromisy dajú ťažko robiť.
Pozrime sa na spájanie Dobrej voľby a Hlasu. Drucker pred niekoľkými dňami vylúčil z povolebnej spolupráce Smer a Republiku, kým Peter Pellegrini sa k tejto otázke stavia úplne alibisticky. Napriek tomu tieto dve strany pôjdu do volieb spoločne. Uvidíme, kam sa to zvrhne po voľbách. Možno je aj toto cesta pre ostatné strany, ale niekto v prípadnej dohode musí ustúpiť. Nezdá sa, že sú lídri bývalých koaličných strán na to pripravení.
Smer už vopred spochybňuje výsledky volieb
Robert Fico už vopred hľadá vinníka, ak nevyhrá voľby. Samozrejme nebude na vine on, ale už teraz vyslovuje obavy, že budú výsledky volieb zmanipulované. Podobne ako aj v takmer všetkých jeho tvrdeniach dôkazy neprednesie, ale stačí keď naštrbí dôveru občanov v štát a odradí niektorých nerozhodných občanov ísť k volebným urnám.
V správach zo zahraničia sme často svedkami protestov pri prehratých voľbách, ale ide predovšetkým o autoritárne krajiny, kde vodca má všetky prostriedky, aby výsledok volieb upravil tak, ako jemu zodpovedá.
Ide napríklad o niektoré bývalé sovietske republiky, africké štáty, ale aj nám blízke Srbsko, keď v roku 2000 vtedajší prezident Slobodan Milošević po veľkých protestoch z funkcie odstúpil, čím nepriamo potvrdil, že s voľbami nebolo všetko v poriadku.
Nepočul som, aby sa touto témou vôbec zaoberali v demokratických krajinách, kam asi aj my patríme. Možno si Fico pripravuje cestu do budúcnosti, lebo veľká časť občanov si želá, aby v krajine vládla pevná ruka. Neviem však, či by sa mu podarilo vylákať státisíce ľudí do ulíc.