Sýria sa ospravedlnila za smrtiacu paľbu
Sýrska vláda priznala zodpovednosť za cezhraničnú paľbu a Turecku sa ospravedlnila. Podpredseda tureckej vlády Beşir Atalay povedal, že ho Sýria ubezpečila, že sa „takýto incident nebude opakovať“. Vicepremiér predstúpil pred novinárov po tom, ako turecký parlament na mimoriadnej schôdzi odsúhlasil vojenské operácie v Sýrii.
„Sýrska strana priznala, čo urobila, a ospravedlnila sa,“ povedal Atalay, ktorého vystúpenie prenášala televízna stanica NTV. Zároveň upozornil, že mandát schválený parlamentom neznamená vyhlásenie vojny a mal by slúžiť iba ako „odstrašujúci prostriedok“. Turci ho podľa neho „využijú, keď bude treba, aby ochránili vlastné záujmy“, a to v závislosti od „potenciálneho vývoja v budúcnosti“.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov ako predstaviteľ jedného z hlavných spojencov Sýrie predtým informoval, že vo veci cezhraničnej paľby sa Moskva prostredníctvom svojho veľvyslanca v Damasku spojila so zástupcami sýrskych orgánov. Tí sa podľa neho vyjadrili, že išlo o „tragickú nehodu“, ktorá sa nebude opakovať. „Myslíme si, že je zásadne dôležité, aby to Damask vyhlásil oficiálne,“ povedal Lavrov počas štvrtkovej návštevy Islamabadu.
Turecko spustilo odvetnú paľbu už v stredu v noci. Podľa Sýrskej organizácie na monitorovanie ľudských práv pri nej zahynulo niekoľko sýrskych vojakov, presné čísla však neuviedla.
Ankara zároveň uviedla, že agresívne konanie sýrskej armády sa stalo vážnou hrozbou pre ich štátnu bezpečnosť a parlament požiadala o nasadenie tureckých vojakov za svojimi hranicami.
Strely vypálené zo Sýrie usmrtili piatich ľudí vrátane ženy a troch detí v tureckom pohraničnom meste Akçakale. Ide o prvý prípad, čo Ankara ostreľovala Sýriu počas tamojšieho 18-mesačného konfliktu ako aj o prvé úmrtia v súvislosti so sýrskym povstaním na tureckej strane.
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan uviedol, že ozbrojené sily obratom reagovali na „hanebný útok“, pričom varoval, že jeho krajina takéto provokácie nenechá bez odpovedi.
Turecko už tiež vyzvalo Bezpečnostnú radu OSN, aby prijala „nevyhnutné kroky“ na zastavenie sýrskej agresie. Rada podobne ako NATO medzičasom zvolali mimoriadne zasadnutia. Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen sýrsky útok ostro odsúdil, pričom šéf OSN Pan Ki-mun vyzval režim v Damasku, aby rešpektoval suverenitu susedných štátov.
Sýrsky minister pre informácie Umrán Zoabí vyslovil rodinám obetí úprimnú sústrasť, pričom zdôraznil, že jeho krajina rešpektuje suverenitu susedných štátov. Podľa jeho slov by však aj oni mali rešpektovať sýrsku suverenitu a nedovoliť ozbrojencom, aby prichádzali do Sýrie.
„Turecko-sýrska hranica je dlhá a využívaná na pašovanie zbraní a teroristov, ktorí páchajú masakre v Sýrii,“ povedal minister v štátnej televízii. Sýria tvrdí, že bojuje s teroristami a obviňuje pritom Turecko a niektoré západné a arabské krajiny, že vyzbrojujú povstalcov, ktorí sa usilujú o zvrhnutie režimu prezidenta Baššára al-Asada.