Tsípras ide bojovať za chudobu, OECD chce Grékom pomáhať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grécko
Foto: Ilustračné, SITA/AP

BRUSEL 13. marca (WEBNOVINY) – Grécky premiér Aléxis Tsípras sa v piatok v Bruseli stretol s predsedom Európskej komisie (EK) Jean-Claudom Junckerom, s ktorým rokuje o finančnej pomoci pre najchudobnejších Grékov.

Juncker nie je spokojný s pokrokom v rokovaniach s Gréckom

Pokrok v rokovaniach medzi Gréckom a veriteľmi nie je dostatočný. Vyhlásil to v piatok prezident Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. Zároveň uviedol, že pripraví „návrhy“ s cieľom prekonať existujúce rozdiely. „Nie som spokojný s vývojom v posledných týždňoch. Nemyslím si, že sme urobili dostatočný pokrok,“ povedal Juncker.

Zároveň reagoval na stanovisko gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa, ktorý vyjadril optimizmus. „Úplne vylučujem zlyhanie. Nechcem neúspech. Chcel by som, aby Európania kráčali spolu. Nie je čas na rozdeľovanie sa. Je čas ísť spolu,“ povedal Juncker.

Grécko v piatok zároveň splatí Medzinárodnému menovému fondu (MMF) 340 milióna eur. Je to druhá časť marcovej splátky vo výške 1,5 miliard eur. Grécko už 6. marca poslalo 310 miliónov eur. Krajina okrem toho 16. marca pošle približne 580 miliónov eur a 20. marca približne 350 miliónov eur.

MMF hrozil zastavením platieb Aténam

Podľa vyhlásenia nemenovaného gréckeho predstaviteľa by sa mali lídri venovať otázke, ako by mohli Atény „využiť fondy EÚ v boji proti humanitárnej kríze“. Bývalý luxemburský premiér a šéf Euroskupiny, ktorý stojí na čele EK od novembra 2014, sa snaží pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi novou gréckou vládou a jej medzinárodnými veriteľmi.

Medzinárodný menový fond (MMF) medzitým avizoval zastavenie platieb Aténam v prípade, že nebude možné dosiahnuť dohodu. Finanční experti z Grécka v stredu otvorili technické rozhovory s EK, MMF a Európskou centrálnou bankou.

Ďalšej medzinárodnej pomoci Grécku podmienenej reformami sa na pondelňajšom zasadnutí v Bruseli opätovne venovali ministri financií eurozóny, pričom predseda skupiny Jeroen Dijsselbloem podľa denníka The Independent označil doterajšie rokovania za „totálne mrhanie časom“.

OECD pomôže Grécku s reformami

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a Grécko uzavreli dohodu s cieľom pomôcť Aténam s uskutočňovaním reforiem. Informovala o tom agentúra Reuters „OECD poskytne Grécku know-how v súvislosti s podobou a zavedením reforiem, ktoré sú prioritou pre grécku vládu,“ povedal predstaviteľ Grécka. Z dlhodobého hľadiska OECD pomôže Grécku nielen hodnotiť pokrok v reformách, ale aj ich efektívnosť. Uzatvorenie dohody potvrdila aj OECD.

OECD v Grécku nie je v obľube, pretože vyžaduje reformy. V uplynulých rokoch OECD poskytla krajine „balík nástrojov“, ktorý v základoch hovorí o podobe reforiem, ktoré medzinárodní veritelia žiadajú od Atén. Dohoda umožní nahradenie tohto balíka súborom nových reforiem.

Grécko určite nie je beznádejný prípad, tvrdí Schäuble

Grécko „určite nie je beznádejný prípad“. Vyhlásil to nemecký minister financií Wolfgang Schäuble počas stretnutia s rakúskym ministrom financií Hansom Jörgom Schellingom.

Zároveň uviedol, že na konci minulého roka bola krajina v lepšom stave, než veritelia predpokladali v medzinárodnom záchrannom programe. „Napriek všetkému skepticizmu vývoj v Grécku na konci minulého roka bol lepší v porovnaní s predpokladmi v programe,“ povedal Schäuble.

Schelling však zároveň uviedol, že odchod Grécka z eurozóny je stále možný. Poukázal pritom na problémy pri rokovaniach o ďalšej pomoci pre Grécko. „Nebezpečenstvo stále existuje,“ vyhlásil Schelling.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Aléxis TsíprasJean-Claude JunckerJeroen DijsselbloemWolfgang Schäuble