Novozvolený americký prezident Donald Trump má ambíciu kontrolovať najväčší ostrov sveta – Grónsko. Ako referuje web Politico, Trump minulý mesiac oživil nevydarené snahy zo svojho prvého funkčného obdobia v Bielom dome.
„Grónsko je neuveriteľné miesto a ľudia z neho budú mať obrovský úžitok, ak sa niekedy stane súčasťou nášho národa,“ uviedol Trump v pondelok na sociálnej sieti Truth Social. „Budeme si ho vážiť a chrániť pred veľmi zlým vonkajším svetom.“
Argumentuje národnou bezpečnosťou
Trump zároveň nazval „vlastníctvo a kontrolu nad Grónskom“ bohatým na prírodné zdroje ako „absolútnu nevyhnutnosť“ pre národnú bezpečnosť USA. Dánska premiérka Mette Frederiksenová ešte v roku 2019 označila Trumpov plán za „absurdný“.
Trumpovo obnovené zameranie na Grónsko sa stretáva s rozhorčením a prevracaním očí u niekoľkých súčasných a bývalých predstaviteľov národnej bezpečnosti USA. Niektorí poukazujú na to, že ostrov nie je na predaj a rozhovory o získaní územia by mohli Grónčanov a Dánov odradiť od hlbšej spolupráce s USA, ktoré tam majú vojenskú základňu.
Grónsko nie je na predaj
„Naštvať každého tým, že hovoríme, že ich ideme priamo kúpiť, skutočne poškodzuje náš bilaterálny vzťah s Dánmi a čo je dôležitejšie, ničí nám akýkoľvek spôsob, ako to vyriešiť s Grónčanmi,“ povedal Jim Townsend, bývalý vysoký predstaviteľ Pentagonu, ktorý pracoval na obrannej politike Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) a Arktídy.
Grónsky premiér Múte Egede verejne povedal, že chce presadzovať nezávislosť od Dánska, ale zároveň pri Trumpových návrhoch zopakoval, že jeho územie nie je na predaj. Podľa dohody z roku 2009 môže Grónsko po celoúzemnom referende vyhlásiť nezávislosť od Dánska.