Trojica opozičných strán trvá na kríži na pamätnej eurominci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS spolu s KDH a stranou Most-Híd zaslali guvernérovi Národnej banky Slovenska Jozefovi Makúchovi list, v ktorom ho žiadajú, aby banka nepristúpila na požiadavku Európskej komisie.

Tá by chcela odstrániť svätožiaru a kríže z pamätnej mince Príchod misie Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu k príležitosti 1150. výročia. Agentúru SITA o tom informovala Tlačová služba SDKÚ-DS.

„Nevidíme najmenší dôvod, aby sme takto laxne a úradnícky pristupovali k histórii európskej civilizácie. Požiadali sme preto listom guvernéra NBS Jozefa Makúcha, aby zmenil postoj NBS a aby sa táto otázka prerokovala v zmysle pravidiel na príslušných úrovniach Európskej komisie. Myslíme si, že je to záležitosť, pri ktorej nemôžeme mlčať, lebo aj to formuje naše historické vedomie a vedomie občanov,“ uviedol predseda poslaneckého klubu SDKÚ- DS Ľudovít Kaník.

NBS
Foto: SITA/Michal Burza

Národná banka Slovenska na budúci rok vydá pamätnú obehovú mincu k výročiu príchodu svätých Konštantína a Metoda na územie Veľkej Moravy. V pôvodnom návrhu nad hlavami svätcov mala byť svätožiara a na ich odeve kríže. Minca má byť vydaná v máji.

Ako povedala pre agentúru SITA hovorkyňa NBS Petra Pauerová, NBS zaslala v rámci štandardného procesu návrh na mincu do pripomienkového konania európskym inštitúciám. Z neho vzišiel návrh, aby na minci nebola svätožiara a ani kríže. Slovenská banková rada to akceptovala.

Pravidlá pre vydávanie euromincí hovoria, že každý členský štát zasiela grafický návrh euromincí Rade EÚ a Európskej komisii. „Komisia následne zasiela tieto návrhy všetkým členským štátom eurozóny, ktoré sa k nemu môžu vyjadriť,“ uvádza Andrej Králik zo slovenského zastúpenia Európskej komisie.

V stanovisku k eurominciam píše, že niektoré členské štáty mali voči pôvodnému návrhu výhrady, s ktorými komisia oboznámila Slovensko. „Slovenská republika tieto pripomienky členských štátov akceptovala a predložila modifikovaný návrh, ktorý bol schválený v Rade EÚ a hlasovala zaň aj Slovenská republika,“ uviedol Králik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľudovít Kaník
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska