BRATISLAVA 14. augusta (WebNoviny.sk) – Tím vedcov z Iowa State University of Science and Technology vyvinul batériu, ktorá sa pri vystavení teplu, svetlu alebo tekutine dokáže sama rozpustiť. Podľa odborníkov na čele s Rezom Montazamim by takáto batéria mohla poslúžiť na uchovávanie armádnych tajomstiev alebo v monitorovacích zariadeniach využívaných v prírode.
Žralok grónsky sa podľa vedcov dožíva neuveriteľného veku
Batéria má rozmery 5 x 1 x 6 milimetrov, vyprodukuje 2,5 voltu a dokáže napríklad 15 minút poháňať kalkulačku. Jej komponenty, štruktúra a elektrochemické vlastnosti sú pritom podobné komerčným batériám. Po vhodení do vody sa jej polymérový obal zväčší a následne sa jej elektródy začnú rozpadávať. Celý proces rozpustenia trvá približne 30 minút.
Ak by však bola batéria väčšia a výkonnejšia, tento proces by trval dlhšie. Batéria taktiež obsahuje nanočastice, ktoré sa nerozpadávajú. Okrem toho obsahuje lítium, takže by sa nemohla používať v zariadeniach v ľudskom tele. Montazami s kolegami informovali o svojom vynáleze v časopise Journal of Polymer Science Part B: Polymer Physics.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.