Slovenskí školáci skončili v najnovších testoch PISA podľa očakávaní, čiže veľmi biedne. Je to aj odzrkadlením stavu spoločnosti. Počítať síce vieme, ale nerozumieme tomu, čo čítame. Ak vôbec niečo čítame.
Pri testovaní čitateľskej gramotnosti dosiahli Slováci 458 bodov, priemer krajín OECD bol 487. Porovnaní s rokom 2015 výkon sa zvýšil o päť bodov, no v porovnaní s rokom 2009 je o 19 bodov nižší.
Osprostievajú? Slovenskí žiaci patria v hodnotení OECD k najhorším
V gramotnosti zaostávame za Bielorusko aj Tureckom
Porovnateľné výsledky má Slovensko v porozumení čítaného textu napríklad s Čile, Gréckom či Ukrajinou. Ešte horšie výsledky vyznievajú, ak pozrieme, kto je pred nami. Okrem takmer všetkých krajín Európskej únie napríklad aj Rusko, Bielorusko či aj Turecko. Podobné je to aj v prírodných vedách. Pochváliť sa veru nemôžeme.
Dospelí by dosiahli podobné výsledky ako žiaci
Niekoho negatívne čísla prekvapia, ale tých čo sledujú vývoj v spoločnosti, iste nie. Ukážu nám to aj najbližšie voľby.
Denne čítame alebo počúvame vyjadrenia politikov ako zmenia tento svet, aké nám bude blaho. A mnohí im hneď uveríme bez toho, aby sme sa hlbšie zamysleli, že čo za tým naozaj je.
Ako dobrí matematici, čo potvrdili aj testy žiakov, ihneď povieme, že viac peňazí vo vrecku. Ale je to naozaj tak?
Súčasný stav mnohým politikom nahráva
Sociálny štát sľubuje takmer každá strana. V uplynulých dňoch sme boli svedkami, ako sa nám dvíhajú dôchodky, minimálne platy, rozdávajú sa poukážky.
Ďalší zase sľubujú čisté zelené lúky, vzduch bez škodlivých plynov, krásne lesy a zdravé potraviny. To sú iba dve veľmi výrazné agendy politických strán pred voľbami.
Opýtal sa niekto, kto to všetko zaplatí? No, samozrejme, my. Neprimeranými odvodmi, a vysokými daňami. Zaplatíme to aj tým, že peniaze nebudú k dispozícii na iné veci. Možno aj na kvalitnejšie školstvo, aby sme znovu nedopadli v PISA testoch tak, ako doteraz.
Možno aj to je cieľom našich politikov. Lebo ak od malička naučíme deti niektorým veciam nerozumieť, ľahšie ich budeme vedieť obalamutiť aj v dospelosti. A výhra vo voľbách je zaručená.