Teroristi mali v Paríži iný plán útoku, ale ten im nevyšiel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Paríž
Nemenovaný policajný zdroj pre americký denník spresnil, že podľa pôvodného plánu sa útok mal zrejme odohrať vo vnútri štadióna, kde zápas sledovalo vyše 80.000 ľudí vrátane francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 14. novembra (WebNoviny.sk) – Piatkové atentáty v Paríži si vyžiadali životy 129 ľudí a ďalších 352 zranených, z ktorých 99 je priamo ohrozených na živote, uviedol vo francúzskej metropole prokurátor Francois Molins. S ľútosťou poznamenal, že počet obetí zrejme stúpne.

Podľa neho za „týmto barbarským činom“ sú podľa všetkého „tri skupiny teroristov,“ ktoré útočili na šiestich miestach. Spresnil, že útočili „siedmi teroristi, ktorí prišli o život počas svojej zločineckej akcie“, pričom šiesti sa zabili aktivovaním výbušnín na svojom tele. Pôvodné informácie uvádzali ôsmich útočníkov.

Obrazom: Teroristické útoky v Paríži

Našli sa absolútne identické výbušniny

O tom, že útoky boli koordinované, svedčí aj to, že na viacerých miestach činov sa našli „absolútne identické výbušniny“. Rovnaké boli aj vesty s výbušninami, ktoré mali atentátnici na sebe.

Všetci teroristi boli podľa Molinsa vyzbrojení samopalmi typu Kalašnikov, každý mal na sebe vestu s výbušninami a rozbušky so spínačom. Útočníci na futbalovom štadióne mali v rozbuškách aj skrutky. Vo svojom vyhlásení Molins ďalej spresnil, že členovia komanda v klube Bataclan, kde prišlo o život 89 ľudí, spomínali počas svojej akcie Sýriu a Irak.

Podľa vyhlásenia extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), ktorá sa k parížskym útokom prihlásila, boli atentáty reakciou na francúzsku politiku na Blízkom východe, kde sa pridalo ku koalícii útočiacej na IS, a odpoveďou na útoky na proroka Mohameda.

Identifikovali niektorých útočníkov

Molins potvrdil, že jeden terorista, ktorý zajal rukojemníkov v klube Bataclan, bol oficiálne identifikovaný vďaka odtlačkom prstov.

„Ide o osobu narodenú 21. novembra 1985 v Courcouronnes, v kraji l’Essonne,“ ktorý mal v minulosti problémy so zákonom a od roku 2010 bol objektom záujmu tajných služieb pre podozrenie, že sa nechal radikalizovať. Nebol však sledovaný ako podozrivý z členstva alebo sympatií k teroristickým skupinám. Dodal, že francúzske občianstvo mal aj jeden z troch ľudí zadržaných dnes na hraniciach s Belgickom pre podozrenie zo spojitosti s atentátmi v Paríži.

Ďalší samovražedný atentátnik, ktorý bol identifikovaný na základe sýrskeho pasu nájdeného pri jeho tele neďaleko futbalového štadióna Stade de France, nie je osobou známou francúzskym tajným službám, uviedol Molins. Spresnil, že muž sa narodil v roku 1990.

Útok chceli spáchať na štadióne

Pri útokoch komandá použili čierne autá značky Seat Leon a VW Polo s belgickou ŠPZ z požičovne. Toto auto bolo v Belgicku prenajaté mužom, ktorého dnes spolu s ďalšími dvoma osobami zadržali po kontrole na hraniciach s Belgickom. Francúzskym úradom nie je známy žiaden z nich. Muži sa do Belgicka presúvali iným autom.

Podľa denníka Wall Street Journal najmenej jeden z útočníkov na Stade de France mal kúpený lístok na priateľský futbalový zápas medzi Nemeckom a Francúzsko, ktorý sa tam v piatok večer hral. Turniketom chcel prejsť asi 15 minút po začiatku, ale ochrankár si všimol, že má vestu s výbušninami. Následne sa muž odpálil. O život prišiel aj jeden blízko stojaci človek.

Nemenovaný policajný zdroj pre americký denník spresnil, že podľa pôvodného plánu sa útok mal zrejme odohrať vo vnútri štadióna, kde zápas sledovalo vyše 80.000 ľudí vrátane francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda. Tri minúty po prvom útoku nálože vo svojej veste aktivoval aj druhý atentátnik. O niečo neskôr nasledovala tretia explózia.

Na ďalších štyroch miestach útočníci strieľali do návštevníkov reštaurácií, kaviarní či náhodných okoloidúcich. Na každom z miest sa našlo vyše sto nábojníc, uviedol Molins.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať