BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) – Termín búrania Parku kultúry a oddychu (PKO) na nábreží v Bratislave zostáva stále neznámy. Investor, ktorý vlastní pozemky pod súčasným PKO, má pritom búracie povolenie po minuloročnom nátlaku predĺžené do konca roka 2011. Spoločnosť Henbury Development, s.r.o., však zatiaľ nevie, kedy by sa mohlo začať s búracími prácami. „Neviem,“ povedal pre agentúru SITA konateľ spoločnosti Ján Krnáč. Odpovedal tak na otázky, či už je známy termín, prípadne či sa bude búrať ešte v tomto roku alebo je búranie reálnejšie až v budúcom roku. V marci pritom nevylúčil, že s búraním PKO by sa mohlo začať ešte v tomto roku.
Spoločnosť v súčasnosti podľa Krnáča pracuje na projekte budúceho komplexu River Park II. Jeho súčasťou by mala byť aj sála ako náhrada za existujúce PKO. Tú si bude hlavné mesto prenajímať 20 rokov, ročne by malo zaplatiť 466 480 eur. Podľa vedenia magistrátu je dohoda o nájme vyvážená, objektívna a najlepšia pre mesto. Výhodnejšia cena za celých päť rokov, čo sa situácia okolo PKO rieši, údajne nebola. Pôvodný úmysel náhrady PKO v rámci komplexu Eurovea bol drahší, s predajom Istropolisu nesúhlasili odbory a iné možnosti údajne neboli. „Na štúdii sa stále pracuje. Keď bude finálna, predstavíme ju verejnosti,“ povedal Krnáč. Malo by ísť podľa neho o zónu určenú pre obchody, kancelárie, bývanie a občiansku vybavenosť. Štúdia by mohla byť hotová niekedy v lete. Ak budú mať o ňu záujem aj mestskí poslanci, spoločnosť ju bude prezentovať aj im. Zatiaľ však podľa Krnáča žiadna oficiálna žiadosť od mesta neprišla.
Investor vlastní pozemky pod PKO od leta 2005. Vtedy ich mestskí poslanci predali za 9,33 mil. eur. Mesto plánovalo za tieto peniaze zrevitalizovať zónu okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Súčasťou bolo aj vybudovanie promenády. Na nátlak verejnosti a po rokovaniach s občianskymi aktivistami primátor v marci 2009 vyhlásil, že mesto má záujem o spätnú kúpu pozemkov. Spoločnosť však za ne požadovala 24,7 mil. eur, čo sa mestu zdalo neprimerané. Nasledovali výzvy na rokovania, ktoré sa však pre rozhodnutie začať búrať PKO v apríli minulého roka neuskutočnili. Kauza PKO rezonovala na mestskom zastupiteľstve od konca minulého apríla. Definitívnu bodku za ňou dali poslanci v decembri 2009, keď schválili prenájom spomínanej sály v budúcom komplexe na mieste súčasného PKO. Za zachovanie PKO vznikla petícia, občianski aktivisti sa ho snažia zachrániť. Občianska iniciatíva Bratislava otvorene (BAO) chce, aby bolo PKO vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.
SITA