Tento rok sa začína sa rodiť generácia Beta: Deti budú iné, vychová ich umelá inteligencia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Portrait of boys using a digital tablet
Cute boys using a digital tablet, lying on bed, in daylight

Generácia nie je len označenie jedincov, ktorí sa narodili v určitom časovom období. Sú to ľudia, ktorí mali podobné detstvo, vyrastali v podobných spoločenských pomeroch a od malička až do staroby vnímajú život na „rovnakej vlne“. Baby Boomers narodení v období povojnovej prosperity vyrastali v prostredí, ktoré kládlo na prvé miesto pracovitosť a svoj život si vyskladali ako stavebnicu Lego – štúdium, práca, povýšenie, dôchodok, pričom pre nich nebolo výnimkou pracovať pre jedného zamestnávateľa aj celý život.

Ďalším príkladom výnimočnosti generácií sú mileniáli, „digitálni prisťahovalci“. Pamätajú si éru bez technológií, no naučili sa ich efektívne využívať, hoci pred TikTokom či Threads stále uprednostnia Facebook. V práci hľadajú okrem finančnej istoty aj naplnenie a ich vášeň pre cestovanie a slobodu je obdivuhodná. V roku 1996 sa narodil posledný mileniál a v pôrodnici ho vystriedali prví osadníci generácie Z. Členovia tejto generácie majú technológie v malíčku, keďže s mobilom v ruke vyrastali. Rýchly prístup k informáciám z nich spravil efektívnych študentov a „zetkáča“ bez sociálnych sietí nájdete len ťažko. Pred stabilnou prácou uprednostňujú svoje pohodlie a vedia, že na pracovnom trhu majú možnosti a preto nemajú problém zmeniť zamestnanie akonáhle im nejaký aspekt nevyhovuje.

Rok 2025 píše zrod novej generácie Beta, ktorá bude úplne iná ako všetky doteraz. Tohtoročné bábätká sa totiž začínajú rodiť do doby umelej inteligencie a 3D tlačiarní. Do doby, ktorá urgentne volá po svojich spasiteľoch v podobe uvedomelých konzumentov empatickým k našej planéte.

School children raising their hands ready to answer the question.
Foto: Tesco

Vychovaní rodičmi mileniálmi a gen Z

Najmladšiu generáciu budú vychovávať rodičia z generácie Z a mileniálov. Práve tieto dve generácie sa najviac zaujímajú o ochranu životného prostredia, udržateľný životný štýl, vyznávajú hodnoty inkluzivity a rovnosti a inklinujú skôr k liberálnym politickým hodnotám na rozdiel napriklad od Baby Boomers, ktorým sú zväčša bližšie tradičné politické hodnoty.

Čo to znamená pre najmladšiu generáciu?

Úplná digitálna integrácia

Generácia Beta bude od narodenia obklopená technológiami, ktoré budú ešte sofistikovanejšie, než si dnes dokážeme predstaviť. Umelá inteligencia, virtuálna a rozšírená realita sa stanú prirodzenou súčasťou ich života. Zariadenia s hlasovým ovládaním a inteligentnými asistentmi budú pre tieto deti bežnou hračkou a spôsob komunikácie s okolím. 3D tlačiarne nebudú len v učebniciach, ale už budú slúžiť na tlač vlastných hračiek, jedla či dokonca oblečenia.

Vzdelávanie budúcnosti

S rozmachom umelej inteligencie sa mení aj význam klasického vzdelávania. Tradičné systémy založené na memorovaní informácií prestávajú byť efektívne. Keďže kvôli AI sa už aj dnes učiteľom ťažko hodnotia domáce úlohy či bakalárske práce, školstvo bude musieť prejsť obrovskou reformou, po ktorej nebude na prvom mieste odovzdanie úlohy, ale podpora kritického a kreatívneho myslenia. Tradičné triedy môžu nahradiť hybridné modely kombinujúce online a offline vzdelávanie. 

Environmentálne vedomie

Deti generácie Beta budú od malička vedené k tomu, aby chápali dopad svojho konania na planétu. Vyrastú vo svete, kde klimatická kríza bude naliehavejšou témou, než kedykoľvek predtým. Generácia Beta sa pravdepodobne stane jednou z najekologickejších generácií, keďže rodičia ich budú viesť k udržateľnosti a zodpovednému správaniu. Recyklovanie, šetrenie energiou a hľadanie alternatívnych zdrojov budú pre nich samozrejmosťou.

Ekológia, recyklovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Inkluzivita ako norma

Aj keď naša spoločnosť v otázke tolerancie pokulhávala, zdá sa, že rovnosť a inkluzivita sa onedlho stanú základnými spoločenskými hodnotami. Generácia Beta bude od narodenia vyrastať v prostredí, kde sú odlišnosti, o ktorých sa už nemlčí – či už ide o kultúru, rodovú identitu alebo názory – akceptované prirodzenejšie než kedykoľvek predtým. Mnoho predsudkov, ktoré doteraz pretrvávajú, bude v ich svete považovaných za archaizmus. Spravodlivý hlas generácie Beta bude silnejší než hlasy generácií pred ním, ktoré v práci, v spoločnosti či dokonca doma museli namiesto vyslovenia svojej pravdy mlčať. 

Strata súkromia

Aj keď technológie uľahčia každodenný život, môžu narušiť súkromie generácie Beta. Dáta o ich správaní, zdravotnom stave či záujmoch budú zbierané už od narodenia. S tým sa spája aj ďalší problém, ich vzájomná komunikácia a vzťahy môžu byť presunuté do digitálneho sveta ešte výraznejšie, ako to je pri generácii Z. Jedno je isté, akokoľvek dokážu technologické vymoženosti zlepšiť kvalitu nášho života, rovnako nás vedia postrčiť do priepasti osamelosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať