Ťažko zaspávate? Skúste homeopatiká na spanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Spánok
Dospelý človek vo veku 18 až 60 rokov by mal podľa CDC spať sedem a viac hodín. Foto: Thinkstock

Homeopatia vám môže pomôcť dosiahnuť dobrý nočný spánok. Je to liečebná metóda vhodná aj na podporu riešenia emocionálnych problémov, ktoré sú častou príčinou nespavosti alebo insomnie. Je to holistická liečebná metóda, ktorá nazerá na pacienta zo všetkých aspektov – telesných aj emocionálnych.

Klasický homeopat pri výbere a predpise daného lieku vyhodnocuje z rozhovoru s pacientom telesnú aj duševnú nerovnováhu. Zisťuje, ako sa vie pacient s danými situáciami a ťažkosťami vysporiadať. Po dôkladnej analýze, keď homeopat posúdi všetky aspekty, zvolí individuálne pre pacienta homeopatický liek. V niektorých prípadoch tento zodpovedá konštitučnému lieku pacienta. Správne zvolené homeopatikum stimuluje vlastné schopnosti organizmu a vedie ho k vyliečeniu respektíve k znovunastoleniu rovnováhy.

Nespavosť môže byť pre človeka veľmi frustrujúca, najmä z dlhodobého hľadiska. Ľudia sa veľmi často sťažujú na problémy zo zaspávaním, častým budením počas noci, tým, že si vôbec neoddýchnu. Asi 25% ľudí nemôže spať z rôznych dôvodov niekoľkokrát do roka a viac ako 10% dospelých má chronické problémy s nespavosťou.

Nespavosť sa opisuje ako dlhodobo prerušovaný spánok. Človek preto nie je osviežený, čo vedie k jeho celkovej únave. Príčiny môžu byť rôzne. Napríklad prehriatie, nedostatočne vetraná miestnosť alebo opakované vstávanie kvôli močeniu. Oveľa častejšie sa však nespavosť objavuje pri nepokoji alebo pri bolesti, na ktorú sa človek stáva precitliveným, alebo kvôli iným rušivým momentom.

Pri dlhodobom nedostatku spánku nastáva vyčerpanie. Nespavosť spôsobuje aj zvýšená konzumácia kávy a alkoholu, potravinová alergia, vzrušenie, stres, šok, úzkosť alebo depresia. Úzkosť alebo obavy sú podmienené emocionálnou či telesnou nerovnováhou a môžu byť vyprovokované prepracovanosťou, strachom a neistotou. Sprevádza ich zrýchlený pulz, vlhká koža a častokrát zmena chuti do jedla. Terapia môže zahŕňať pobyt v tme, vyhnutie sa mobilným či počítačovým technológiám, ustálenie spánkového režimu, či relaxačnú hudbu.

Homeopatický liek

COFFEA CRUDA

: typickým príznakom je nespavosť s neschopnosťou relaxovať, pacient má prehnane aktívnu myseľ, má zvýraznené prejavy emócií, ktoré sú najčastejšie keď sa pacient dozvie nové nečakané správy. Jeho nespavosť vznikne náhle, spánok príde len na krátky čas, pacientovi vadí svetlo, pachy, hluk a dotyk, môžu túto nespavosť sprevádzať bolesti hlavy, pocit, že do hlavy sa niečo tlačí. Pacientov stav sa zhoršuje pri užívaní liekov na spanie, pri ostrých zápachoch, v hluku, na čerstvom vzduchu, v chlade, naopak zlepšenie nastáva, keď si pacient ľahne do tepla. Typické je, že pacient má chuť na ľad.

Homeopatický liek

NUX VOMICA

: typickým príznakom je nespavosť s podráždenosťou, pacientov spánok môžu sprevádzať nočné mory, podráždenosť, precitlivelosť, prehnaná kritika voči druhým, čas budenia je približne medzi 3. a 4. hodinou, spánok je chvíľkový, v čase, keď už treba vstávať, má tento pacient zvýšenú túžbu cez deň po káve a večer po alkohole, môže mať zápchu s nutkaním, ale bez odchodu stolice. Pacientov stav zhoršuje ľah na chrbte, keď sa preje pred odchodom spať, v chladnom a veternom počasí a v hlučnom prostredí. Lepšie sa mu leží na pravom boku, je mu lepšie keď sedí, je v teple a na večer.

Homeopatický liek

ACONITUM NAPELLUS

: typickým príznakom je nespavosť s veľkým strachom, pacient je nepokojný a nervózny, tak veľmi sa obáva o svoj život, že predpovedá čas svojej smrti, často ho sprevádzajú nočné mory, táto nespavosť nastupuje náhle v súvislosti s akútnou bolesťou po poranení, po chirurgickom zákroku, alebo po pobyte na extrémnom vetre, spánok je krátkodobý, pacient môže mať stuhnuté a necitlivé dolné končatiny. Jeho stav zhoršuje pobyt v teplej miestnosti, keď je v miestnosti cigaretový dym a zápach, pri hlučnej hudbe. Pacientov stav sa zlepší na čerstvom vzduchu a pri teplom spotení sa.

Homeopatický liek

ARSENICUM ALBUM

: typickým príznakom je nespavosť z dôvodu úzkosti a strachu, strach pacienta vyháňa z postele, pacient je tak veľmi unavený, že nedokáže zaspať, je nekľudný pred a aj počas spánku. Pacientov stav sa zhorší chladom v akejkoľvek podobe, v noci, od polnoci do 2. hodiny ráno, po ovocí. Pacientov stav sa zlepší teplom, teplým obkladom, spoločnosťou.

Homeopatický liek

IGNATIA AMARA

: typickým príznakom je nespavosť sprevádzaná obavami, že nikdy nezaspíte, s blížiacim sa časom odchodu do postele stúpa intenzita strachu ísť si ľahnúť, rýchle zmeny nálad a nočné mory sprevádzajú celý deň, tento pacient neustále zíva, ale nemôže zaspať, často máva pocity hrče v hrdle. Jeho stav sa zhoršuje v chlade, na čerstvom vzduchu, po konzumácii kávy a alkohole.

Odporúčané riedenie lieku je 30 CH podať 1 hodinu pred spaním 1 globulku nechať voľne rozpustiť v ústach, nepiť, nejesť pred a po lieku aspoň 20 minút. Užívať po dobu 7 dní. Liek môže zabrať hneď v prvý deň, no nemusí, pokiaľ vám nebude lepšie po 7 dňoch kontaktujte lekára alebo klasického homeopata vo vašom okolí pre individuálny predpis.

Oľga Kancírová

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať