Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok poďakoval svojmu čínskemu náprotivkovi Si Ťin-pchingovi za jeho „vyvážený“ prístup k ukrajinskej kríze a odsúdil „škaredú“ politiku Washingtonu.
Udialo sa tak na stretnutí v uzbeckom Samarkande v čase, keď Moskva zaznamenala na bojisku veľké neúspechy, predovšetkým v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Obavy Pekingu
Obaja prezidenti sa zišli na samite Šanghajskej organizácie spolupráce. Putin povedal, že sa snaží zmierniť bližšie nešpecifikované „obavy“ Číny zo situácie na Ukrajine.
„Chápeme vaše otázky a obavy v tejto súvislosti a určite na stretnutí ponúkneme podrobné vysvetlenie nášho postoja k tejto otázke, aj keď sme o tom už hovorili,“ povedal.
Naša modro-žltá vlajka už veje v okupovanom Iziume a bude to tak v každom meste a dedine na Ukrajine, odkázal Zelenskyj
Spomenuté „obavy“ sa zdali byť v podaní Pekingu ako zastreté priznanie odlišného názoru na dlhotrvajúci vojenský útok Ruska, ktorý Čína dosiaľ priamo neodsúdila.
Vyhlásenie čínskej vlády vydané po stretnutí sa konkrétne nezmieňuje o Ukrajine, ale uvádza, že Si Ťin-pching prisľúbil „silnú podporu“ ruským „kľúčovým záujmom“.
Tandem Moskva-Peking
Aj keď vyhlásenie neuvádza žiadne podrobnosti, Peking používa „kľúčové záujmy“ na opis otázok, ako je národná suverenita a nárok vládnucej komunistickej strany na Taiwan, pre ktorý je ochotný ísť do vojny.
Pozorovatelia tvrdia, že Rusko sa pravdepodobne bude čoraz viac spoliehať na Čínu ako na trh pre svoju ropu a plyn, keďže Západ sa bude snažiť stanoviť cenový strop pre ruské energetické zdroje a potenciálne úplne obmedziť ich dovoz.
Putinove činy poškodzujú budúcnosť Ruska a jeho občanov, poslanci žiadajú jeho odstúpenie
„Tandem Moskva a Peking hrá kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní globálnej a regionálnej stability. Spoločne stojíme za formovaním spravodlivého, demokratického a multipolárneho sveta založeného na medzinárodnom práve a ústrednej úlohe Organizácie Spojených národov, nie na pravidlách vynájdených niektorými, ktorí sa ich snažia presadiť na druhých bez toho, aby vysvetlili, čím sú,“ povedal Putin.
Si Ťin-pching bol zdržanlivejší a povedal, že „zoči-voči zmenám vo svete, časom a histórii je Čína ochotná spolupracovať s Ruskom, aby odrážala zodpovednosť veľkej krajiny, hrala vedúcu úlohu a vnášala stabilitu do nepokojného a prepojeného sveta“.