- aktualizované 15. augusta, 13:32
Vyjednávači afganského militantného hnutia Taliban smerujú do prezidentského paláca v Kábule, aby pripravili „odovzdanie“ moci. Pre agentúru Associated Press to v nedeľu povedal afganský predstaviteľ, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity. Podľa jeho slov cieľom vyjednávaní má byť pokojné odovzdanie vlády Talibanu. Hnutie uviedlo, že neplánuje obsadiť hlavné mesto s použitím sily.
Bojovníci afganského militantného hnutia Taliban v nedeľu vstúpili do predmestí hlavného mesta. Traja afganskí predstavitelia pre agentúru Associated Press uviedli, že Taliban je v troch okresoch Kábulu. Militanti neskôr zverejnili sľub, že Kábul neobsadia „s použitím sily“, hoci v hlavnom meste bolo počuť sporadickú streľbu. „Nikoho život, majetok a dôstojnosť nebudú poškodené a životy obyvateľov Kábulu nebudú ohrozené,“ vyhlásil Taliban. Hnutie v rámci ofenzívy na území celého štátu, ktorá trvá len trochu dlhšie ako týždeň, porazilo alebo získalo na svoju stranu alebo donútilo afganské bezpečnostné sily na útek, hoci mali čiastočnú leteckú podporu zo strany americkej armády.
Rýchlosť ofenzívy Talibanu šokovala
Rýchlosť ofenzívy Talibanu mnohých šokovala a vyvolala otázky, prečo sa afganské sily rozpadli napriek tomu, že ich armáda USA roky cvičila a vynaložila na to miliardy dolárov. Len pred niekoľkými dňami americká armáda odhadovala, že afganské hlavné mesto sa pod tlak povstalcov dostane až o mesiac.
Taliban ovládol provinciu ležiacu neďaleko Kábulu a zaútočil na mesto Mazár-e Šaríf
Na americkom veľvyslanectve v Kábule v nedeľu pristáli vrtuľníky. Z miesta ambasády bolo vidieť odchádzať diplomatické obrnené vozidlá SUV. Americké ministerstvo zahraničia ihneď neodpovedalo na otázky o tomto pohybe. Avšak nad strechou veľvyslanectva bolo vidieť kúdoly dymu, keďže diplomati rýchlo likvidovali citlivé dokumenty. Uviedli to dvaja predstavitelia americkej armády, ktorí hovorili pod podmienkou zachovania anonymity.
Pri ambasáde USA pristáli aj vrtuľníky Sikorsky UH-60 Black Hawk, ktoré zvyčajne prepravujú ozbrojených vojakov. USA pred niekoľkými dňami rozhodli, že do Kábulu pošlú 3-tisíc vojakov, aby pomohli pri evakuácii personálu veľvyslanectva. Česká republika tiež schválila plán stiahnutia personálu svojej ambasády v Afganistane, ale už predtým presunula diplomatov na kábulské medzinárodné letisko.
Fotografie z úradu guvernéra v Džalálábáde
Afganské militantné hnutie Taliban v nedeľu obsadilo posledné veľké mesto v okolí Kábulu, čím metropolu odrezalo od východu krajiny. Pád mesta Džalálábád, ktoré leží neďaleko významného priechodu na hraniciach s Pakistanom, znamená, že ústredná afganská vláda kontroluje už len Kábul a šesť z 34 hlavných miest provincií.
Militanti v nedeľu ráno na internete zverejnili fotografie, na ktorých sú v úrade guvernéra v Džalálábáde, hlavnom meste provincie Nangarhár. Abrarullah Murad, poslanec z tejto provincie, pre agentúru Associated Press povedal, že povstalci získali Džalálábád bez boja.
V sobotu Taliban ovládol štvrté najväčšie mesto Afganistanu Mazár-e Šaríf, čím získal kontrolu nad celým severom Afganistanu. Miestni vodcovia Atta Mohammad Núr a Abdul Rašíd Dóstum, ktorých sa na svoju stranu v sobotu snažil získať afganský prezident Ašraf Ghaní a ktorí sľúbili, že budú Mazár-e Šaríf brániť, ušli do Uzbekistanu. Uviedli to ľudia z Dóstumovho okolia.