Taliansko straší Európu, situácia po voľbách je dramatická

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pier Luigi Bersani
Pier Luigi Bersani Foto: SITA/AP

RÍM 26. februára (WEBNOVINY) – Taliansko po parlamentných voľbách smeruje k patovej situácii, v ktorej nebude žiadny z politických táborov schopný vytvoriť väčšinovú vládu.

Vyplýva to výsledkov po zrátaní všetkých hlasov.

Víťaz talianskych parlamentných volieb, ľavicový líder Pier Luigi Bersani, priznal bezvýchodiskovosť súčasnej politickej situácie v krajine.

Predseda socialistickej Demokratickej strany vyhlásil, že „skončil prvý, ale nevyhral“. „Sme si vedomí, že sa nachádzame v dramatickej situácii, ale sme si vedomí aj rizík, ktoré Taliansku hrozia,“ vyhlásil v narážke na potrebné pokračovanie v reformách, ktoré majú krajinu uchrániť pred krachom. To, či krajine hrozí zopakovanie volieb, stále nie je isté.

Volebná komisia medzitým zverejnila konečné výsledky volieb – Bersaniho koalícia síce ovládne dolnú komoru parlamentu, v tej hornej však nebude dominovať žiadna zo strán.

Z celkového počtu 630 kresiel v dolnej Snemovni reprezentantov získala Demokratická strana 29,54 percenta hlasov a prináleží jej 345 poslaneckých miest. V krajine totiž funguje systém, na základe ktorého získa víťazná strana aj kreslá navyše. Berlusconiho blok Ľud slobody bude mať so ziskom 29,18 percenta 125 poslancov. Populistické

Beppe Grillo
Foto: SITA/AP

Päťhviezdičkové hnutie komika Beppeho Grilla oslovilo 25,55 percenta voličov a prináleží mu 109 poslancov. Prekvapením je len 10,56-percentný zisk pre stredovú koalíciu expremiéra Maria Montiho, ktoré bude mať len 47 zástupcov.

Bersaniešte v pondelok priznal, že krajina čelí „chúlostivej situácii“. „V záujme Talianska prevezmeme povinnosti, ktoré nám dali tieto voľby,“ povedal vo svojej prvej reakcii. Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi naznačil, že v novom parlamente by mohol spolupracovať práve s Bersanim.

„Taliansko nemôže zostať bez vlády, musíme to zvážiť,“ uviedol Berlusconi a dodal, že pre spoločné dobro musia všetky strany niečo obetovať.

Voľby v taliansku
Foto: SITA/AP

Koalíciu s odchádzajúcim premiérom Mariom Montim však Berlusconi jednoznačne vylúčil a zopakoval, že úsporné opatrenia odchádzajúcej vlády stiahli tretiu najväčšiu ekonomiku eurozóny do recesie.

Pre vytvorenie vlády je nutná väčšina v oboch komorách a vzniknutá situácia nemá v povojnových dejinách Talianska obdobu. Berlusconi v utorok uviedol, že po výsledku volieb nemá obavy z negatívnych reakcií trhov ani z prípadného zvýšenia nákladov na obsluhu verejného dlhu.

Viacerí komentátori za skutočného víťaza volieb označujú populistické Päťhviezdičkové hnutie bývalého komika Beppeho Grilla, ktoré bude so ziskom 25,55 percenta najsilnejšou samostatnou stranou v dolnej komore.

Výsledky dvojdňového hlasovania sa považujú za kľúčové tak pre snahy Talianska vyriešiť svoje finančné problémy, ako aj pre celú eurozónu. Voľby sa konali dva mesiace pred pôvodne plánovaným termínom, čoho dôvodom bolo rozhodnutie Berlusconiho strany Ľud slobody ukončiť podporovanie technokratickej vlády Maria Montiho. Konečné výsledky by mali volebné orgány oznámiť v najbližších hodinách.

Video: Polonahé Ukrajinky protestovali proti Berlusconimu

Francúzi sú znepokojení, Nemci chvália Montiho reformy

Taliansko
Foto: SITA, AP

Výsledky parlamentných volieb v Taliansku, po ktorých sa politickí predstavitelia krajiny ocitli v slepej uličke, sú „bezpochyby znepokojivé“, vyhlásil v utorok francúzsky minister financií Pierre Moscovici.

Minister zároveň dúfa, že líder stredoľavého bloku Pier Luigi Bersani dokáže zužitkovať väčšinu, ktorú získal v dolnej komore parlamentu a podarí sa mu zostaviť pevnú proreformnú vládu.

Podľa Moscoviciho výsledky talianskych volieb ukázali, že európski lídri musia dať občanom viac nádeje na obrat smerom k ekonomickému rastu, ktorý vyváži bolestivé úsporné opatrenia.

„Ak sa zdá, že jedinou správou, ktorú Európa posiela sú úsporné opatrenia, v určitom momente to ľudia nemôžu ďalej znášať… Potrebujeme aj inú perspektívu, ktorou je návrat k hospodárskemu rastu,“ povedal Moscovici.

Reformné strany mohli v talianskych parlamentných voľbách dosiahnuť aj lepší výsledok, kľúčové však je, aby tretia najväčšia ekonomika eurozóny pokračovala v reformách. Vyhlásil to v utorok nemecký minister hospodárstva a vicekancelár Philipp Rösler.

„Neexistuje alternatíva k štrukturálnym reformám, ktoré už postupujú a ktoré zahŕňajú konsolidáciu rozpočtu a posilňovanie konkurencieschopnosti,“ uviedol vo vyhlásení Rösler. Dodal, že na stabilizácii vysoko zadlženej krajiny by sa mali podieľať všetky politické strany.

Na vytvorenie vlády, ktorá zabezpečí pokračovanie reforiem odchádzajúceho premiéra Maria Montiho, vyzval predtým aj významný predstaviteľ Kresťansko-demokratickej únie (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. „Je dôležité, aby malo Taliansko funkčnú vládu. Montiho reformný kurz musí pokračovať,“ uviedol Michael Grosse-Brömer, predseda poslaneckej frakcie CDU v dolnej komore nemeckého parlamentu.

Výsledky talianskych volieb sú vyjadrením protestu proti tvrdým úsporným opatreniam presadených v rámci EÚ. Tvrdí to predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. Podal neho Taliani vyjadrili „nespokojnosť so situáciou“ a dostavili sa tak „veľmi náročné výsledky pre úniu ako celok“. Podľa nemeckého politika potrebuje Apeninský polostrov „stabilnú vládu, keďže ide o jednu z najdôležitejších krajín v EÚ“. Zo samotných úsporných opatrení však podľa neho nie je možné obviňovať Brusel.

„Čo sa stalo, postihuje nás všetkých. Musíme to brať vážne. Ľudia sú pripravení prinášať obete, no nie za každú cenu,“ povedal Schulz, podľa ktorého o úsporách rozhodla talianska vláda v záujme dosiahnutia cieľov stanovených európskymi lídrami. „Úspech je vždy úspechom vlády, za zlyhanie môže Brusel – to však nie je pravda, verejná mienku je však už taká,“ dodal šéf europarlamentu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pier Luigi BersaniSilvio Berlusconi