Veľvyslanec Michele Valensise, vedúci služobného úradu talianskeho Ministerstva zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce
BRATISLAVA 30. novembra (WBN/PR) – O niekoľko dní Bratislava privíta podujatie, ktoré bude významné pre taliansko-slovenskú podnikateľskú spoluprácu ako aj pre rozvoj infraštrukturálnych projektov európskeho významu: s podporou talianskych a slovenských autorít ICE – Agentúra na podporu zahraničného obchodu a internacionalizáciu talianskych firiem a Národná asociácia stavebných konštruktérov (ANCE) 3. decembra 2015 slávnostne otvoria v Primaciálnom paláci workshop s názvom „Italy and Slovakia Building Together”,.
Všetci slovenskí podnikatelia sa môžu popoludní zúčastniť na stretnutiach B2B: workshop im umožní stretnúť sa priamo s mnohými desiatkami talianskych firiem z oblasti výstavby, životného prostredia a reštaurátorstva, ktoré prídu zámerne kvôli tomuto podujatiu z Talianska do Bratislavy. Jedná sa o veľké skupiny podnikov, ale aj o malé a stredné podniky, ktoré predstavujú chrbtovú kosť talianskeho hospodárstva. Všetky tieto firmy ponúkajú špičkové skúsenosti s celosvetovým uznaním.
Aby sme uviedli zopár príkladov, sú to firmy, ktoré realizujú cesty, mosty, obytné budovy, nemocnice, zariadenia na spracovanie odpadu a rôzne štruktúry na ochranu životného prostredia, vysokorýchlostné železnice, metrá, zariadenia pre vodné elektrárne, zaoberajú sa reštaurovaním pamiatok, budov a historických centier, atď. Talianske stavebné firmy a iné podniky, ktoré sa zúčastňujú výrobného procesu v sektore stavebníctva majú podporu Talianskej vlády, parlamentu, bankových a poisťovacích inštitúcií, atď. Asociácia konštruktérov ANCE zastupuje približne 20.000 stavebných firiem. Členovia asociácie sa dokázali presadiť na medzinárodných trhoch a spolupracujú s medzinárodnými partnermi, ktorým dokonca poskytujú svoje vyspelé technológie.
Títo podnikatelia absolvovali s úspechom misie v rôznych iných krajinách, nedávno aj v Českej republike. Teraz prídu prvýkrát do Slovenskej republiky, lebo chcú zblízka spoznať slovenských podnikateľov. Taliani vedia, že slovenskí podnikatelia, v rámci hospodárstva, ktoré zaznamenáva viac ako 3% ročný rast, môžu ponúknuť pevnú a vysoko hodnotenú inžiniersku tradíciu, pripravenú pracovnú silu, ako aj cenné dedičstvo vedomostí.
Teda, idea je jednoduchá: spojme naše „schopnosti” e naše silné stránky a začnime „stavať spolu”, začnime spolu realizovať nové diela nie len na Slovensku alebo v Taliansku, ale aj na cezhraničnej či medzinárodnej úrovni. Mnoho projektov – diaľnice, letiská alebo železničné úseky, energetický sektor, atď. – má „európsky” rozmer. V tomto zmysle má Bratislava dôležitú príležitosť v programovacom období 2014-2020, keďže Slovenská republika získala na toto obdobie viac ako 15 miliárd euro.
Slovensko očividne plní ústrednú úlohu pri rozvíjaní nových iniciatív, počnúc vyšehradským regiónom, aj vďaka svojej geografickej polohe a vzhľadom na nadchádzajúce slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie. Začiatok intenzívnej spolupráce talianskych a slovenských podnikateľov na spoločných projektoch a aktivitách v členských a partnerských krajinách V4 ohlásil 3. júla práve počas svojej návštevy v Bratislave Paolo Gentiloni, taliansky Minister zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce.
Taliani a Slováci … sme predsa dávnymi priateľmi! V posledných rokoch spolupráca medzi Bratislavou a Rímom zažíva fázu oživenia, vďaka vzájomným návštevám na vysokej úrovni a stabilnému bilaterálnemu obchodu vo výške 5 miliárd ročne, pričom na Slovensku desiatky rokov úspešne pôsobia stovky talianskych podnikov a objem investícii z Talianska radí Rím medzi popredných investorov na Slovensku.
Workshop je výsledkom tímovej práce mnohých odborníkov: Agentúry na podporu zahraničného obchodu a internacionalizáciu talianskych firiem (ICE), Národnej asociácie stavebných konštruktérov (ANCE), Združenia organizácií poskytujúcich inžinierske, architektonické a odborno-ekonomické poradenské služby (OICE), talianskeho Ministerstva zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce, talianskeho Ministerstva pre hospodársky rozvoj a Taliansko-slovenskej obchodnej komory, ktorá úspešne pôsobí na Slovensku už vyše 20 rokov a Talianskeho veľvyslanectva v Bratislave. Kľúčovú úlohu zohrala spolupráca slovenskej strany, a preto si dovoľujem úprimne poďakovať najmä Ministerstvu životného prostredia SR, Ministerstvu dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, Ministerstvu zdravotníctva SR, Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy, Slovenskej agentúre na rozvoj investícii a obchodu (SARIO) a Zastúpeniu Európskej komisie na Slovensku.
Dovoľte mi na záver vysloviť jednu dôležitú myšlienku: prečo „Building together”? Európa prežíva ťažké obdobie, čelí bezprecedentným problémom a hrozbám, ktoré neraz vytvárajú dojem, že vyústia do odmietnutia dialógu. Avšak je dôležité o veciach diskutovať a možno ešte viac vo chvíľach ako je táto. Je podstatné viesť dialóg práve preto, aby sa oživila spolupráca medzi podnikateľmi a zároveň sa nadviazali kontakty a priblížili sa krajiny, občania a občianske spoločnosti. Som presvedčený, že takáto spolupráca predstavuje základný kamienok v mozaike obnovenej dôvery v medzinárodných vzťahoch.
Bližšie informácie o workshope a možnosti účasti na B2B nájdete na web stránke www.camit.sk alebo si ich môžete vyžiadať e-mailom na adrese: m.paulusova@camitslovakia.sk.