PEKING 23. septembra (WEBNOVINY) – Sýrsky prezident Baššár al-Asad obvinil zahraničie z toho, že vydáva rozkazy „teroristom“ bojujúcim proti jeho vláde.
Kontroverzný líder to povedal v pondelkovom rozhovore pre čínsku štátnu televíznu stanicu CCTV.
Interview odvysielali v čase, keď Bezpečnostná rada OSN rokuje o rezolúcii, prostredníctvom ktorej chcú mocnosti pod hrozbou sily prinútiť al-Asada odovzdať chemický arzenál.
„Vieme, že títo teroristi sa riadia rozkazmi iných krajín,“ uviedol al-Asad.
Cieľom je podľa neho zabrániť inšpektorom OSN vo vyšetrovaní augustového útoku na okraji Damasku, z ktorého sýrsky prezident obviňuje povstalcov a džihádistov.
Al-Asad sa obáva o mierovú zmluvu
Západ na čele s USA a Francúzskom je však presvedčený, že ho spáchala al-Asadova armáda. „Tieto krajiny môžu podnecovať teroristov, aby bránili inšpektorom v príchode s cieľom hádzať vinu na sýrsku vládu, ktorá tak nebude schopná implementovať dohodu,“ dodal v narážke na plán, podľa ktorého sa Sýria zaviazala odovzdať svoje chemické zbrane.
Sýria už v sobotu predložila Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW) všetky údaje o svojich chemických zbraniach a splnila tak prvú požiadavku obsiahnutú v dohode uzavretej medzi Ruskom a USA o likvidácii sýrskeho chemického arzenálu. Damask sa na základe rusko-amerického plánu zaviazal zlikvidovať svoj chemický arzenál pod medzinárodným dohľadom do konca roku 2014. Plán odvrátil prípadný vojenský zásah proti režimu Baššára al-Asada, ktorý presadzovali Spojené štáty. Intervencia mala byť reakciou na chemický útok pri Damasku z 21. augusta, pri ktorom zahynulo údajne až 1400 ľudí vrátane stoviek detí.
Varovanie pre bývalý sovietsky blog
Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok varoval bývalé sovietske krajiny, že islamistické povstanie, ktoré je súčasťou vojny v Sýrii, by mohlo zasiahnuť aj ich krajiny, niektoré prevažne moslimské. Rusko, ktoré má samo veľkú moslimskú menšinu a bojuje proti povstaniu islamistov, obviňuje Západ z toho, že pomáha militantom, ktorí sa snažia o zosadenie prezidenta Baššára al-Asada bez toho, aby venovali dostatočnú pozornosť dôsledkom takéhoto kroku. Putin preto varoval lídrov šesťčlennej Organizácie zmluvy kolektívnej bezpečnosti (CSTO), že militanti bojujúci proti al-Asadovi by nakoniec mohli útoky rozšíriť aj za hranice Sýrie a Blízkeho východu.
„Militantné skupiny v Sýrii nevzišli z ničoho a nezmiznú len tak vo vetre,“ povedal Putin. Podľa jeho slov je problém terorizmu presúvajúceho sa z jednej krajiny do druhej absolútne reálny a mohol by „priamo ovplyvniť záujmy ktorejkoľvek z našich krajín“. Ako príklad pritom uviedol víkendový útok v nákupnom centre v Nairobi.
Bezpečnostná aliancia CSTO pozostáva z Ruska, Tadžikistanu, Kazachstanu, Kirgizska, Arménska a Bieloruska. Tadžikistan, Kazachstan a Kirgizsko sú väčšinovo moslimské.
Odporúčame aj:
Rusko podľa Obamu ignoruje fakty, útok spáchal al-Asad
Sýrsky prezident spáchal zločiny proti ľudskosti, tvrdí OSN
Slovensko podporuje dohodu o chemických zbraniach v Sýrii
Režim Baššára al-Asada oslavuje rusko-americkú dohodu
USA a Rusko sa dohodli na spoločnom postupe voči Sýrii
Sýria premiestňuje chemické zbrane, aby ich nenašli USA
Rusi dostanú sýrske chemické zbrane, sľúbil al-Asad
Masakry uskutočňuje režim i povstalci, Obama s útokom počká
Sýria ustupuje, Rusku a iným krajinám ukáže chemické zbrane
Chemické zbrane v Sýrii pochádzajú aj z Československa
Vojna v Sýrii môže byť dlhšia ako deň – dva, tvrdí odborník
Sýrsky prezident varuje, že sa Američanom za útok pomstí
Sýria je pripravená aj na tretiu svetovú vojnu