Sýria premiestňuje chemické zbrane, aby ich nenašli USA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sýria
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 13. septembra (WEBNOVINY) –

Žiadosť o pristúpenie k zmluve o zbraniach je neúplná

Organizácia Spojených národov požiadala v piatok Sýriu o ďalšie informácie v súvislosti s jej žiadosťou o pristúpenie k Dohovoru o chemických zbraniach, čo zdrží pričlenene Damasku k tejto zmluve.

Ako informoval hovorca OSN Farhan Haq, OSN je v kontakte so sýrskou vládou. „Snažíme sa získať ďalšie informácie, aby sme mohli ukončiť prístupový proces,“ povedal Haq, nespresnil však, aké informácie chýbajú a kedy by sa Sýria mohla stať signatárom dohovoru.

Sýria požiadala o pristúpenie k zmluve o zákaze chemických zbraní vo štvrtok. V roku 1993 bola jednou zo siedmich členských krajín OSN, ktoré pričlenenie k dohovoru odmietli.

Sýria rozptýlila svoje zásoby chemických zbraní na 50 rôznych miest v snahe sťažiť Spojeným štátom ich lokalizáciu.

Vo svojom štvrtkovom článku to uviedol americký denník The Wall Street Journal, ktorý sa odvoláva na nemenované oficiálne zdroje z Blízkeho východu a USA.

Prerozdeľovanie sa podľa nich začalo zhruba pred rokom a zabezpečuje ho špecializovaný armádny útvar označovaný ako „Jednotka 450“.

Presuny chemických zbraní údajne pokračovali aj minulý týždeň, čo vyvoláva pochybnosti o uskutočniteľnosti ruského plánu, ktorý predpokladá ich umiestnenie pod medzinárodný dohľad.

Americké alebo izraelské spravodajské služby sú podľa denníka naďalej presvedčené, že dokážu „väčšinu“ zbraní lokalizovať, hoci jeden z citovaných zdrojov priznáva, že „vedia oveľa menej než tomu bolo pred šiestimi mesiacmi“.

Spojené štáty obviňujú režim sýrskeho prezidenta Baššara al-Asada z augustového chemického útoku pri Damasku, kde údajne zahynulo viac ako 1400 ľudí vrátane niekoľkých stoviek detí.

Washington presadzuje odvetu v podobe vojenského zásahu proti Damasku, zámer však odložil v záujme úspechu rokovaní o návrhu Ruska. Al-Asad vo štvrtok prvýkrát potvrdil, že Sýria sa chce chemických zbraní zbaviť, zatiaľ čo jeho vláda formálne požiadala o pristúpenie k príslušnému medzinárodnému dohovoru.

Západom zatracovaný líder však požaduje, aby Američania najskôr odvolali plánovanú intervenciu. V rozhovore pre ruskú televíznu stanicu Rossija 24 vzniesol aj ďalšie požiadavky, ako je zastavenie dodávok zbraní sýrskym povstalcom v záujme „stability v regióne“ či ratitifikácia Dohovoru o chemických zbraniach znepriateleným Izraelom.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý v Ženeve rokoval s americkým náprotivkom Johnom Kerrym, vyjadril presvedčenie, že po vyriešení otázky kontroly nad chemickým arzenálom bude akýkoľvek zásah proti al-Asadovi „zbytočným“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sergej Lavrov