Svetlé škvrny na planéte Ceres vytvárajú lokálnu atmosféru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ceres
Trpasličia planéta Ceres. Foto: SITA/ AP

BRATISLAVA 28. júla (WEBNOVINY) – Jasné škvrny na dne krátera Occator na trpasličej planéte Ceres pravdepodobne sublimujú materiál do vesmíru, čím vytvárajú v rámci tohto 92 kilometrov širokého krátera lokálnu atmosféru. Vyplýva to z pozorovaní sondy Dawn amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorá toto vesmírne teleso skúma od marca.

Ak sa pozriete na uhol odrazu, tak môžete vidieť niečo ako hmlu, ktorá sa objavuje v pravidelnom usporiadaní. Tieto svetlé škvrny pravdepodobne sublimujú alebo inak vytvárajú atmosféru v tejto konkrétnej oblasti. Hmla sa vyskytuje približne na polovici rozlohy krátera Occator, pričom nezasahuje za jeho okraj,“ uviedol Christopher Russell z Kalifornskej univerzity v Los Angeles. Tieto nové poznatky podporujú teóriu, že svetlé škvrny na Ceres sú tvorené ľadom, a nie nejakým druhom soli.

Sonda Dawn okrem toho odhalila, že Ceres je o niečo menšia, než vedci predpokladali. Jej priemer je približne 962 kilometrov, a nie 974 kilometrov, čo znamená, že jej hustota je o štyri percentá vyššia než boli doterajšie odhady. Sonda tiež objavila 5000 metrov vysokú horu, ktorej dali vedci prezývku Pyramída. Hora má priemer 30 kilometrov, plochý vrchol a zvláštne pásy na úbočiach. Celkovo pozorovania odhalili, že Ceres je relatívne aktívne teleso, čo dokazuje aj skutočnosť, že v niektorých oblastiach sa nachádza menej kráterov. To môže byť indikátorom geologických procesov.

Sondu Dawn

vypustili do vesmíru 27. septembra 2007, pričom jej úlohou bolo získať informácie na lepšie pochopenie podmienok a procesov v raných štádiách slnečnej sústavy. Sonda 17. júla 2011 vstúpila na obežnú dráhu planétky Vesta, ktorá sa vtedy nachádzala 188 miliónov kilometrov od Zeme.

Dawn sa tým stala vôbec prvou sondou, ktorá sa dostala na orbitu niektorého z objektov v hlavnom páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. Vestu skúmala štrnásť mesiacov a v septembri 2012 sa potom vydala na 1,5 miliardy kilometrov dlhý let k Ceres. K nej dorazila tento rok v marci, čím sa stala prvou sondou, ktorá sa dostala na obežnú dráhu dvoch objektov v slnečnej sústave. V polovici augusta ju plánujú odborníci z NASA spustiť na úroveň 1450 kilometrov od povrchu a v januári potom až na úroveň 375 kilometrov, kde zostane až do konca svojej misie v júni 2016.

Informácie pochádzajú z webstránky www.space.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír