SAN JOSE 13. októbra (WEBNOVINY) – Objatia, slzy, dojatie, taký je dnešný obraz Čile, kde po 69 dňoch vyťahujú z banskej šachty 33 baníkov. Prvým zachráneným sa stal 31-ročný Florencio Ávalos, ktorého z 32 stupňov Celzia vytiahli na povrch, kde nočné teploty dosahujú bod mrazu. Celá operácia má trvať okolo 27 hodín.
K zavaleným baníkom v kapsule zostúpil záchranár Manuel Gonzales zo štátnej spoločnosti na ťažbu medi, nasledoval ho Roberto Rios, zdravotník špeciálnych čílskych námorných síl. Záchranári môžu zmeniť poradie baníkov v závislosti na aktuálnej zdravotnej prehliadke priamo na mieste. Prvým mal byť muž, ktorý dokáže čeliť ťažkostiam a povedať kamarátom, čo ich na ceste nahor čaká. Potom najslabší a chorí, v tomto prípade asi desiati trpia na hypertenziu, cukrovku, bolesti zubov, dýchacie a kožné problémy. Ako poslední majú vyjsť na povrch baníci psychicky silní a fyzicky v poriadku.
Prvých šesť baníkov vytiahli v stredu v priebehu zhruba šiestich hodín v rámci zatiaľ bezproblémovej operácie v čílskej púšti Atacama. Prvý vyšiel krátko po polnoci miestneho času zo záchrannej kapsuly 31-ročný Florencio Ávalos. Na očiach mal na ochranu pred ostrým denným svetlom a slnkom tmavé okuliare, smial sa a hneď objal svojho sedemročného syna Bairona a manželku. Na povrchu ho privítal aj prezident Piňera. Po príchode kapsuly s Ávalosom na palube okolostojaci skandovali „Či! Či! Či! Le! Le! Le!“ – názov krajiny. Očakáva sa, že záchrana baníkov potrvá 36 hodín. Ávalosa vybrali ako prvého, lebo bol v najlepšej kondícii. Piňera neskôr uviedol, že nechcel prítomnosť rodiny pri otváraní kapsule, Ávalosov syn Bairon však na tom trval. „Povedal som Florenciovi, že len niekoľkokrát v živote som videl takú lásku syna k otcovi,“ povedal prezident.
Druhým zachráneným sa stal asi o hodinu neskôr Mario Sepulveda Espina. Jeho radostné výkriky bolo počuť ešte skôr, ako sa kapsula objavila na povrchu. Objal svoju ženu Elviru a smejúcim sa záchranárom venoval skaly z nedobrovoľného podzemného väzenia v hĺbke 700 metrov. Potom si poskočil, aby ukázal, že je dosť silný a cíti sa v poriadku predtým, ako sa ho ujal medicínsky tím. „Myslím si, že som mal neuveriteľné šťastie, bol som s Bohom aj diablom, ale Boh ma vyniesol,“ povedal Sepulveda. Ocenil záchrannú operáciu, pričom uviedol: „Je to neuveriteľné, že nás zachránili z hĺbky 700 metrov.“
Tretí baník na povrchu je Juan Illanes, štvrtý jediný cudzinec, Bolívijčan Carlos Mamani, nasledoval najmladší z baníkov, 19-ročný Jimmy Sanchez, šiestym zachráneným je Osman Isidro Araya. Mamaniho vyobjímala jeho manželka Veronica v blízkosti prezidenta a prvej dámy držiacich malú bolívijskú vlajku. Mamani v tričku s nápisom Ďakujem, Bože nad zobrazenou čílskou vlajkou volal, „Gracias, Čile“ pred tlieskajúcimi záchranármi. Najstarší baník, 63-ročný Mario Goméz, sa dostal na slobodu ako deviaty. Syn baníka, ktorý začal fárať ako dvanásťročný, vyznal lásku svojej manželke po 31 rokoch manželstva. „Je tichý a nedáva city príliš najavo,“ povedala jeho žena Liliana Ramirez. „Jeho list ma prekvapil. Povedal mi, že ma miluje. Nikdy som od neho nedostala takýto list.“ Dvojica má štyri deti.
Čílsky minister zdravotníctva Jaime Manalich po oslobodení ôsmich baníkov uviedol, že všetci sú v dobrom zdravotnom stave. Podľa jeho slov žiadny z nich nepotrebuje mimoriadnu liečbu. Ako dodal, úniková kapsula nerotuje, ako to očakávali experti, čo umožňuje záchranárom jej rýchlejší presun pod zem a na povrch. Minister na tlačovej konferencii v San Jose tiež zdôraznil, že kapsula je v poriadku a nie je poškodená. Podľa jeho slov by časový posun mohla spôsobiť jedine programová výmena niektorého z odpružených kolies, čo trvá 35 minút.
Baníkom záchranári zaistili čo najväčšie súkromie a umiestnili veľkoplošnú obrazovku na mieste záchrany, ktorú sleduje viac ako tisíc novinárov. Fotografi a kameramani musia byť 90 metrov vzdialení. Záchrannú akciu naživo prenášajú spravodajské kanály od USA po Európu, ako aj Blízky východ. Dokonca štátna iránska agentúra Press TV prerušovala vysielanie vôbec prvej návštevy prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda v libanonskom Bejrúte vždy, keď sa na povrch dostal ďalší z baníkov. Na baníkov myslí aj pápež Benedikt XVI., ktorý sa modlí za ich záchranu. V španielčine zdôraznil svoju „vieru v Božiu milosť.“