BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Celý svet si v sobotu pripomína Medzinárodný deň Dunaja. Ministerstvo životného prostredia ho spolu s jeho rezortnými organizáciami oslávilo v sobotu 22. júna podujatím pod názvom Deň Dunaja 2013.
Ako agentúru SITA ďalej informoval Tlačový odbor rezortu životného prostredia, miestom oslavy boli priestory envirorezortu aj samotný Dunaj v Bratislave.
Spoluorganizátormi boli Vodohospodárska výstavba a Slovenský vodohospodársky podnik. Okrem nich však aj ďalšia rezortná organizácia rezortu, Slovenský hydrometeorologický ústav, zorganizovala vo štvrtok 27. júna pri príležitosti Medzinárodného dňa Dunaja vedecký seminár o rieke Dunaj a jej charakteristikách.
Išlo o Dunaj ako symbol integrácie a spolupráce, povodie Dunaja, hydrologické charakteristiky, kvalitu vôd v povodí Dunaja, hydrologické predpovede a výstrahy pre slovenskú časť Dunaja či monitorovanie klímy v oblasti slovenskej časti toku.
Oslava Dňa Dunaja počas uplynulého víkendu priniesla informácie o našom veľtoku, poznávanie živých dunajských rýb, interaktívnu výstavu o Dunajských luhoch alebo hru na kajakára. Návštevníci podujatia mohli bezplatne získať lístky na vyhliadkovú plavbu po Dunaji aj s odborným výkladom a pozreli si vypúšťanie malých jeseterov do dunajských vôd. Na deti čakali rôzne súťaže a atrakcie.
Ceny získali aj najúspešnejší mladí umelci, ktorí sa zapojili do Slovenského kola medzinárodnej súťaže Dunajský majster umenia. Nechýbala príležitosť vyskúšať si netradične na suchu pretekárske kajaky a pre tých, ktorí majú radi modernú hudbu a tanec, bol pripravený hudobný program v podaní mladých umelcov. Na podujatie prišiel aj skutočný Dunajský vodník. Na podujatí premietali taktiež nový film o Dunaji, ktorý získal cenu na Medzinárodnom festivale filmov o životnom prostredí Envirofilm 2013.
Deň Dunaja (Danube Day) je sviatok, ktorý spája národy žijúce v povodí druhej najväčšej rieky v Európskej únii. Deň Dunaja prispel k vytvoreniu spoločnej tzv. “Dunajskej identity” pre ľudí žijúcich v jeho povodí tak, aby si uvedomovali, že aj napriek odlišnej kultúre a histórii sú spoluzodpovední za jeho ochranu. Tradícii osláv predchádzal „Dohovor o spolupráci pri ochrane a trvalom využívaní Dunaja“, ktorý uzavreli zástupcovia podunajských krajín EÚ v Sofii v júni 1994. Desať rokov od podpisu dohovoru vyhlásila Medzinárodná komisia pre ochranu Dunaja (ICPDR) deň podpisu za „Danube Day – Deň Dunaja“. Všetky krajiny zúčastnené na tomto dohovore sa zaviazali každoročne usporiadať oslavu sviatku symbiózy rieky a človeka.