Svet si pripomína lupus, zákernou chorobou trpia najmä ženy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) – Nedeľa patrí Svetovému dňu lupusu. Cieľom iniciatívy je upozorniť na problémy, s ktorými musia v každodennom živote zápasiť pacienti trpiaci týmto ochorením a ich blízki.

Systémový lupus erythematosus (SLE) je porucha imunitného systému, pri ktorej obranné bunky organizmu namiesto ochrany proti cudzorodým látkam ako napríklad baktérie či vírusy, začínajú tvoriť protilátky proti vlastným bunkám a tkanivám. Ochorenie sa prejavuje začervenaním na tvári, ktoré formou pripomína tvar motýľa. Ten sa preto stal symbolom ochorenia po celom svete.

Príznakom lupusu je aj nekonečná únava

Ďalšie prejavy ochorenia sú rôzne. Môžu sa objavovať postupne, ale aj viaceré naraz. Pacient môže mať len niektoré z nich a počas trvania choroby sa prejavy môžu aj zmeniť. Z tohto dôvodu je často náročné lupus diagnostikovať.

„Medzi najčastejšie prejavy lupusu patrí únava, ktorá u pacientov neutícha ani po oddychu. Ďalšími prejavmi sú bolesti a opuchy kĺbov, svalov, pocit pálenia a rezania v očiach, kožné problémy, úzkosť, depresia, ale aj výrazné vypadávanie vlasov. V aktívnom štádiu ochorenia majú pacienti zvýšenú teplotu alebo sa môže objavovať Raynaudov syndróm, čiže zvýšená citlivosť a tuhnutie prstov, ktoré môžu blednúť alebo modrať,“ priblížil predseda Slovenskej reumatologickej spoločnosti Jozef Rovenský. Okrem spomínaných prejavov medzi najzávažnejšie následky ochorenia patrí zlyhávanie postihnutých orgánov.

Lupusom trpia milióny ľudí

Lupusom v súčasnosti trpí viac ako päť miliónov ľudí po celom svete. Na Slovensku sa lieči približne tisícpäťsto pacientov. Ochorenie najčastejšie postihuje ženy vo veku od 15 do 40 rokov. „Pacienti s lupusom niekedy dokážu vykonávať bežné aktivity bez väčších problémov, inokedy sa stáva, že na nich doľahne neznesiteľná únava a potrebujú pomoc blízkych. Stresové situácie, virózy, fyzická námaha, či dokonca aj ťažká strava môžu nečakane zhoršiť zdravotný stav pacienta a spôsobiť relaps,“ vysvetlila predsedníčka pacientskej organizácie Ligy proti reumatizmu – Klub Motýlik Zuzana Pionteková.

Počas liečby je preto dôležitá úzka spolupráca s lekárom. „Sú prípady, keď sa pacientky rozhodli vysadiť lieky alebo svojvoľne si prispôsobili liečbu, čo viedlo k vážnemu zhoršeniu ich zdravotného stavu, dokonca až k úmrtiu,“ upozornila Pionteková.

Na Slovensku sú dostupné dve formy liečby lupusu. Okrem štandardnej farmakologickej majú pacienti možnosť skúsiť aj biologickú liečbu, ktorá je zacielená priamo na zápalovú reakciu spôsobujúcu rozvoj ochorenia. Výhodou tejto formy je, že dokázateľne znižuje aktivitu lupusu aj v prípadoch, kde doterajšia liečba neviedla k dostatočnému potlačeniu prejavov a mala nežiaduce účinky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať