Starnutie mozgu ovplyvňuje aj vzduch, ktorý dýchame

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mensa mozog iq testovanie
Foto: mashable.com

CAMBRIDGE 6. mája (WEBNOVINY) – Život v znečistenom prostredí vedie k rýchlejšiemu starnutiu mozgu a zvyšuje riziko mŕtvice. Na problém upozorňuje najnovšia štúdia zverejnená v lekárskom magazíne Stroke.

Študenti vyvinuli unikátne škridle, ktoré pohlcujú smog
Foto: SITA/AP

Hoci sa mozog so zvyšujúcim vekom prirodzene zmenšuje, nová štúdia naznačuje, že dlhodobé vystavenie sa znečistenému ovzdušiu tento proces výrazne urýchľuje.

Mozog starne spolu s celým organizmom a jeho objem sa vekom znižuje, čo vedie to k poklesu schopnosti učiť sa novým veciam a získavať nové informácie, píše magazín Time. Po 40 rokoch života sa mozog prirodzene zmenší o 0,5 percenta. Vystavenie sa smogu však objem mozgu znižuje, zároveň zvyšuje riziko mozgovej mŕtvice.

Vedci analyzovali zdravotné údaje takmer tisícky mužov a žien nad 60 rokov, ktorí netrpeli demenciou a nemali mŕtvicu. U ľudí, ktorí žili bližšie k mestám a veľkým cestám, namerali odlišné údaje ako u ľudí žijúcich na vidieku. Už zvýšenie škodlivých častíc o 2 mikrogramy na meter štvorcový v PM2,5 (častice v ovzduší do 2,5 mikrometra) dokáže znížiť objem mozgu o 0,32 percent. „Výsledky naznačujú, že znečistené prostredie mení štruktúru mozgu počas starnutia aj u ľudí, ktorí netrpia demenciou a neprekonali mozgovú mŕtvicu,“ dodali výskumníci.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať