Vicepremiér pre ekonomiku a šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík považuje refundáciu nájmov zatvoreným prevádzkam za prioritu, na ktorej chce čím skôr nájsť dohodu s koaličnými partnermi. Ako ďalej informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, podľa diskutovaného modelu by väčšiu časť nájomného uhrádzal štát, prevádzkovatelia by platili len nízke percento.
Viac o téme: Koronavírus
Podľa Sulíka majú prevádzkovatelia predajní vo väčšine prípadov štyri kategórie nákladov – zamestnanci, nájom, energie a úvery.
„Zo štyroch typov nákladových položiek sme už na 3 našli dobré riešenia, chýba nám iba nájom. Musíme bezpodmienečne konať, pretože tie prevádzky majú často vysoké nájmy, keď sú v obchodných centrách alebo exponovaných priestoroch. Nie všetci vedia fungovať tak, že si budú 2 mesiace len tak platiť nájom,“ zdôraznil.
Časť nájmov by mohol uhradiť štát
Minister pritom dúfa, že vláda v tejto otázke nájde konsenzus. „Viem si predstaviť, že štát uhradí časť nájmov, zákonom donúti prenajímateľov znížiť nájomné o minimálne 30 % a nejaké nízke percento necháme tým nájomcom. Treba si uvedomiť, že oni nemajú žiadne tržby, preto musíme byť čo najviac ústretoví,“ spresnil Sulík. O podobnom modeli sa podľa neho diskutuje aj v susednej Českej republike.
Konkrétne riešenia chcú predstaviť čoskoro
Šéf rezortu hospodárstva zároveň ubezpečil predstaviteľov cestovných kancelárií a ich klientov, že spolu s ministrom dopravy Andrejom Doležalom intenzívne pracujú na konkrétnych riešeniach, ktoré by mali tomuto segmentu pomôcť.
Veľké priemyselné firmy sa dočkajú ekonomických opatrení, návrhy sú podľa Sulíka triezve a oprávnené
„Nie je to jednoduché, ale pracujeme na tom, rokovania pokračujú. Budeme to musieť rozumne vymyslieť, pretože na jednej strane ide o ochranu spotrebiteľov, na strane druhej nechceme, aby cestovné kancelárie masívne krachovali,“ skonštatoval Sulík. „Najneskôr na budúci týždeň by sme mali prezentovať niečo, za čím stojí celá vláda,“ uzavrel.