Pandemický plán, ktorý predstavila strana Sloboda a Solidarita (SaS), je podľa Hlasu – sociálnej demokracie (Hlas-SD) obžalobou premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) z nečinnosti.
Málo a veľmi nakazené regióny
Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedol poslanec Národnej rady SR a člen strany Hlas-SD Richard Raši. Doplnil, že nerozumie, prečo má Slovensko dva pandemické plány. Okrem SaS plán pripravilo aj ministerstvo zdravotníctva.
Sulík predstavil svoj protipandemický plán "Semafor zdravia" na boj s koronavírusom (video)
„Plán SaS je viac precízny, nedáva možnosť robiť absurdnosti,“ povedal Raši. Plán liberálov považuje za striktný a racionálny. Základnou myšlienkou plánu SaS, ktorý v pondelok predstavili, je rozlišovať medzi málo a veľmi nakazenými regiónmi.
Viac o téme: Koronavírus
Semafor zdravia je rozdelený na osem kapitol, prvá sa týka všeobecných podmienok, ktoré platia vždy. Súčasťou semaforu sú zároveň špecifické opatrenia. Tie budú jednotlivým regiónom prideľované podľa toho, v akom stave sa nachádzajú.
Celé Slovensko je v pláne SaS rozdelené na 36 častí podľa jednotlivých obvodov regionálnych úradov verejného zdravia. Každá takáto časť Slovenska by mala pridelené skóre.
Štyri veličiny
To by určovali štyri veličiny, a to počet nakazených na 100-tisíc obyvateľov, počet nakazených ľudí nad 65 rokov na 100-tisíc obyvateľov z tejto vekovej skupiny, rýchlosť ako sa vírus šíri a pozitivita, teda koľko percent z urobených testov bolo pozitívnych.
Figu borovú máme, je to cesta do pekla, kritizuje Matovič pandemický plán Sulíka
Hlas zároveň vyzýva premiéra, aby prestal s prípravou decembrového celoplošného testovania a tiež, aby zrušil nákup 16 miliónov antigénových testov a nakupoval len na základe odporúčaní Európskej komisie.
Celonárodné celoplošné testovanie je podľa Rašiho nezodpovedné voči ľuďom, samosprávam aj zdravotníkom. „Žiadna iná krajina na svete nás celoplošným testovaním nenasleduje a ani nebude,“ doplnil Raši.