BRATISLAVA 2. apríla (WEBNOVINY) – Predseda Národnej rady SR a šéf strany Sloboda a solidarita Richard Sulík pripustil, že SaS Euroval 2 v parlamente nepodporí. „Nie je isté, že budeme hlasovať za,“ vyhlásil v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu Sulík. V prípade, že by euroval neprešiel, Slovensku by hrozili medzinárodné dôsledky. Podľa Sulíka by však vláda ušetrila šesť miliárd eur z vreciek daňových poplatníkov. „Šesťsto miliónov ide v hotovosti a ďalšie peniaze musíme dať na zárukách, keď dôjde ku krachu krajín. Daňoví poplatníci sa budú musieť na túto sumu zložiť,“ hovorí Sulík s tým, že v prepočte na jedného Slováka by to bolo tisíc eur, vrátane dôchodcov a dojčiat. SaS súhlasila s Eurovalom 1, ktorý vznikal ako dočasné opatrenie vo forme záruky. Trvalý mechanizmus Euroval 2 však kritizuje, pretože nechce ratovať krajiny, ktoré hospodária nezodpovedne a s vedomím, že ich má stále kto zachrániť.
Postoj opozície k Eurovalu 2 zatiaľ nie je jasný. „Chcem si to pozrieť dopodrobna a rozanalyzovať to,“ uviedol podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák. Ficovci kritizujú podmienky, aké v Bruseli vybavil minister financií Ivan Mikloš. Rokovania o eurovale začala ešte bývalá vláda Roberta Fica. Podľa Kaliňáka vtedy zástupcovia hovorili len o zárukách, nie o hotových peniazoch, s ktorými ráta súčasný návrh. „To, ako to vyrokoval minister Mikloš, je omnoho horšie, ako to bolo predtým, pretože musí ísť omnoho väčšia časť cash,“ vysvetlil Kaliňák. Pripomenul, že pred voľbami koalícia bojovala proti eurovalu.
Smer by do výberu prokurátora zapojil i prezidenta, NR SR a vládu
Smer-SD nesúhlasí s tým, aby členov výberových komisií pre voľbu prokurátora nominovalo ministerstvo spravodlivosti. Podpredseda strany Robert Kaliňák to vyhlásil v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu. „Rozdeľme nomináciu do výberových komisií – ak chcete byť transparentní naozaj, nielen na oko – medzi prezidenta, Národnú radu SR a, dajme tomu, vládu,“ povedal Kaliňák v diskusii s predsedom parlamentu a šéfom SaS Richardom Sulíkom. Koalícia je ochotná o pripomienkach opozície hovoriť. „Keď sú takéto konkrétne návrhy, pán Kaliňák, tak buď ich navrhnite, alebo ich spíšte, alebo stretnime sa a ja si myslím, že ak to má hlavu a pätu, nebudeme hovoriť, že sme silou mocou len preto proti, lebo to prišlo od vás,“ konštatoval Sulík.
Koalícia chce pri zmene voľby prokurátora z tajnej na verejnú obmedziť i možnosti generálneho prokurátora tak, aby mohol kandidovať len na jedno funkčné obdobie. Navrhovaný krok pozitívne hodnotí aj Benátska komisia, pretože by znamenal politickú nezávislosť prokurátora od poslancov, ktorí za neho hlasovali. „Keď už chceme byť demokrati, tak urobme priamu voľbu tak, ako v Amerike. Nech si občania vyberajú svojich okresných prokurátorov, aby dokonale hájili ich záujmy,“ tvrdí Kaliňák. Podľa Sulíka by táto myšlienka stála za úvahu, no obáva sa voličskej apatie. „Keď si pozrieme, koľko percent voličov ide na voľby do európskeho parlamentu, bolo ich nejakých 18 až 20 percent, tak na voľby prokurátora by možno že išlo 10 percent, alebo ešte menej,“ nazdáva sa Sulík. Upozorňuje tiež na dlhodobý slovenský problém, ktorým je kupovanie voličských hlasov rómskych spoluobčanov.