Po pýche prichádza pád, varoval koalíciu Fico

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poslanci
Pred rokovaním o novele zákona o rokovacom poriadku, ktorým chce koalícia zmeniť voľbu generálneho prokurátora na verejnú rozvinuli poslanci Smeru v rokovacej sále slovenskú zástavu a varovali koalíciu, aby neohrozovala demokratický vývoj na Slovensku. Bratislava, 29. marec 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) – Koalícia sa nazdáva, že v mene boja proti opozícii môže svojvoľne narábať s demokraciou, lenže následkom jej pýchy bude pád.

Povedal to dnes predseda Smeru-SD Robert Fico pred rokovaním o novele zákona o rokovacom poriadku, ktorým chce koalícia zmeniť voľbu generálneho prokurátora na verejnú. Ešte predtým poslanci Smeru-SD v rokovacej sále rozvinuli veľkú štátnu zástavu.

Postup vládnej koalície mi trošku pripomína churchillovské, že je treba sa spojiť aj s diablom, aby porazil Hitlera.

Koalícia si asi nevšimla, že nebojuje s nacizmom, ale s opozíciou a že nie je rok 1941, ale 2011,“ vyhlásil Fico. Koalícia podľa expremiéra zotrváva v omyle, že je mesiášom demokracie. Zverejnenie voľby je podľa Fica účelovou reakciou na neschopnosť zvoliť si vlastného politického kandidáta v tajnej voľbe a má byť nástrojom vydierania koaličných poslancov, aby hlasovali podľa predstáv Koaličnej rady a straníckych centrál.

Urobia z neho treťotriedneho úradníka ?

Zverejnenie voľby spojil Fico s plánovanými zmenami vo fungovaní prokuratúry, ktorá sa tak podľa neho stane podriadenou ministerstvu spravodlivosti a osobitne ministerke spravodlivosti. „Je to najnebezpečnejší vývoj v slovenskom trestnom systéme, aký sme kedy videli,“ obáva sa predseda Smeru-SD. „Počkáme, zvoľte si politického generálneho prokurátora, urobte z neho treťotriedneho úradníka ministerstva spravodlivosti.
Poslanci
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ak budeme súčasťou vládnej koalície, našou podmienkou bude opätovný návrh zákona, ktorým sa prokurátora stane opäť nezávislou a okamžitá tajná voľba generálneho prokurátora

,“ avizoval.

Koalíciu vyzval, aby nezneužívala svoje možnosti a udržala sa pri moci demokraticky.

„Lepším programom, lepšími ľuďmi, lepšími nápadmi. Prehrávate na celej čiare, nie ste vyvolení. Po pýche prichádza pád,“ varoval politických oponentov. Koalícia podľa predsedu Smeru-SD spúšťa nebezpečné tendencie, ktoré ohrozujú demokratické výdobytky.

Vyzval ju, aby novelu zákona o rokovacom poriadku zo schôdze stiahla a rokovala s opozíciou o spoločnom kandidátovi na generálneho prokurátora. „Toto je jediná cesta: konsenzus v zásadných otázkach medzi vami a opozíciou, ak ho nechcete, robíte veľmi zle. Nikdy tento zákon nepodporíme,“ zakončil Fico svoj prejav. Vystúpenie svojho predsedu poslanci za Smer-SD odmenili búrlivým, dlhotrvajúcim skandovaným potleskom.

Poliačik: Situácia v prokuratúre bola mokvajúci vred

Situácia v súdnictve, prokuratúre a komunikácii politických špičiek boli podľa Martina Poliačika zo SaS „dvadsať rokov veľký mokvajúci vred.“ Vyhlásil to počas rozpravy ku koaličnému návrhu zákona o rokovacom poriadku, ktorý opoziční poslanci zo Smeru-SD tvrdo kritizujú a označujú za nedemokratický. Ako Poliačik poukázal, namiesto toho, aby ako mladý človek došiel do kultivovaného prostredia, v ktorom by koalícia a opozícia vedela nachádzať k sebe cestu, našiel tu „priam bratovražedný súboj, v ktorom často nejde o vec, ale o to „kto z koho.“ Podľa Poliačika je motívom pre kritiku zmien v súdnictve a prokuratúre strach mocných, že môžu vyjsť na povrch veci, ktoré by podľa nich mali zostať utajené. „Začínajú sa báť a začalo im tiecť do topánok,“ vyhlásil.

Kaliňák: Demokraciu čaká jedna z najtvrdších rán

Slovenská demokracia možno dostane jednu z najtvrdších rán od roku 1989. V závere rozpravy tak zhodnotil návrh koaličného zákona o rokovacom poriadku, ktorým sa zmení tajná voľba generálneho prokurátora na verejnú, poslanec za Smer-SD Robert Kaliňák.

Obhajovať sa v prípade rušenia tajnej voľby pri dôležitých štátnych činiteľoch tým, že je to preto, aby voliči videli, koho kto volil, je podľa neho pokrytecké. „Generálny prokurátor má na Slovensku osobitné postavenie, preto nemožno hovoriť, ako je to v Českej republike, Poľsku či iných krajinách, 22 rokov budujeme vlastnú tradíciu s osobitným postavením generálneho prokurátora,“ zdôraznil. Ako podotkol, či sa to niekomu páči alebo nie, ústavu treba dodržiavať a snahu o jej obchádzanie označil za „mimoriadne zbabelé.“

„Poslušní zajačikovia“

Poslanci koalície sa podľa Kaliňáka bez akýchkoľvek vlastných názorov podriaďujú Koaličnej rade. „Tak si dajte do ústavy vedúcu úlohu Koaličnej rady v štáte a hotovo,“ adresoval im. Koaličných poslancov označil za „poslušných zajačikov.“ Ako zdôraznil, trestný systém na Slovensku má reprezentovať človek politicky vybraný Koaličnou radou, ktorý, ako tajná voľba ukázala, nemá v parlamente koaličnú väčšinu. Kaliňák nechápe, prečo sa niekto dobrovoľne zbavuje možnosti slobodne povedať svoj názor.
Poslanci
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Navrhol nepokračovať v rokovaní o tomto zákone, „pretože tento zákon zásadným spôsobom narušuje demokratické tradície vybudované na Slovensku, urobí z generálneho prokurátora politického nominanta podriadeného výkonnej moci a obíde ústavu.“

Kamil Krnáč zo SaS je presvedčený, že novelou rokovacieho poriadku neprichádza k žiadnemu obchádzaniu ústavy.

Okrem toho podľa neho prokuratúra síce má mať určitú nezávislosť, ale nie až takú, aby si zo štátu mohla vytvoriť vlastnú firmu. Ako pripomenul Radoslav Procházka z KDH, ktorý je predsedom ústavnoprávneho výboru, „táto novela rokovacieho poriadku žiadnu hotovú vec v podobe zmeny tajnej voľby na verejnú nezavádza.“ Ako poukázal, „v súčasnosti je na tajnú voľbu potrebných 75 hlasov, pretože 76 stačí na zmenu tajnej na verejnú voľbu aj podľa súčasnej úpravy. Po novom bude potrebné maximálne o jeden hlas viac, aj to v prípade, ak by v pléne boli úplne všetci poslanci. Závisí to od kvóra.“

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kamil KrnáčRadoslav ProcházkaRobert FicoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie SMER-SD