- aktualizované 28. júna, 17:58
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) ostáva vo funkcii, za jeho koniec z prítomných 142 poslancov hlasovali 56, proti ich bolo 84 a zdržali sa dvaja. Na odvolanie člena vlády je potrebných aspoň 76 hlasov poslancov zo 150-členného parlamentu. Poslanci začali o prípadnom zosadení Sulíka z funkcie rokovať vo štvrtok 16. júna popoludní.
Poslanecký klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) v utorok avizoval, že nebude hlasovať za odvolanie Sulíka.
Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš vysvetlil, že z princípu nebudú podporovať opozíciu v úsilí pri odvolávaní ministrov súčasnej vlády a nebudú jej dávať nádej, aby sa mohla vrátiť. Konštatoval, že napriek vážnym výhradám voči správaniu sa SaS chcú zakopať vojnovú sekeru a podať strane ruku na spoluprácu. „Rozhodli sme sa urobiť ústretové gesto a hlasovať v tomto hlasovaní proti,“ povedal.
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) podotkol, že odvolávanie ministrov je právom opozície, no v prípade opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) to považuje za snahu získať mediálny priestor a rozosievať hnev a strach.
Návrh iniciovala opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a skupina okolo nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu.
Za rozhodujúci moment návrhu na odvolanie považuje Smer-SD „absolútnu ignoranciu“ slovenských ekonomických záujmov na ostatnom zasadnutí Európskej rady, na ktorej lídri členských štátov EÚ prijali ďalšie sankcie proti Ruskej federácii v oblasti dovozu a spracovania ruskej ropy.
Podľa Smeru-SD hrubé podcenenie návrhov sankcií bude viesť k nedostatku produktov vyrábaných z ruskej ropy, čo bude viesť k ďalšiemu nekontrolovanému nárastu ich cien, „o škodách spôsobených monopolnému spracovateľovi Slovnaft nehovoriac“.
Minister Sulík sa pred časom vyjadril, že odstúpiť nemieni. Nemyslí si, že pochybil a ak bude mať premiér Eduard Heger (OĽaNO) pocit, že si nerobí svoju prácu dobre, má možnosť navrhnúť jeho odvolanie prezidentke.
Poslanec György Gyimesi (OĽaNO) pred časom vyzval Sulíka, aby odstúpil pre nezvládnuté rokovania o sankciách EÚ na ruskú ropu. Minister hospodárstva reagoval, že odstúpiť nemieni. Nemyslí si, že pochybil a ak bude mať premiér Eduard Heger (OĽaNO) pocit, že si nerobí svoju prácu dobre, má možnosť navrhnúť jeho odvolanie prezidentke.
Kabinet v stredu (15. júna) odmietol opozičný návrh na odvolanie ministra. Vláda zdôraznila, že ani ona a ani rezort hospodárstva neregulujú ceny energií a tiež nemôžu ovplyvniť vývoj cien energií na veľkoobchodnom trhu. Ministri sa zastali Sulíka v súvislosti s rokovaniami o sankciách na dodávky ropy a ropných výrobkov.
„Pri všetkých návrhoch sa podpredseda vlády a minister hospodárstva a predseda vlády navzájom informovali. Koncept sankcií potvrdil predseda vlády spolu s ostatnými lídrami krajín EÚ konsenzom dosiahnutým na rokovaní Európskej rady,“ konštatovala vláda.