BRATISLAVA 25. júla (WEBNOVINY) –
Poisťovne chcú spolupracovať
Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) je pripravené pomôcť vláde s reformou verejného zdravotníctva a ponúknuť svoje know-how, ktoré povedie k vyššej kontrole použitia financií, k efektívnejšej spotrebe pri nákupe zdravotnej starostlivosti a zachovaniu stabilného prostredia pre poistencov a k skráteniu čakacích lehôt na operácie.
Uvádza to ZZP vo svojom stanovisku.
Systém jednej zdravotnej poisťovne podľa združenia problém s neefektívne vynakladanými prostriedkami v zdravotníctve nerieši.
Súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union budú podľa premiéra Roberta Fica musieť z trhu odísť.
Ako oznámil po stredajšom rokovaní kabinetu, preferuje dohodu s vlastníkmi súkromných poisťovní.
Otvorene však hovorí aj o možnosti vyvlastnenia, keďže podľa neho je vytvorenie unitárneho systému v jasnom verejnom záujme. Poisťovniam by v tomto prípade patrila náhrada.
Premiér nevylúčil ani možnosť kúpenia poisťovní, pričom pripustil, že na to v štátnom rozpočte nie sú peniaze. Štát by tak hotovosť musel získať predajom niektorých aktív a podľa Fica by malo ísť o predaj akcií na burze.
Predseda vlády však odmietol konkretizovať, v ktorých firmách by mohol štát svoj podiel predať.
Postup zvolí Zvolenská
Podľa Fica by unitárny systém mohol začať fungovať už od januára 2014.
Presný postup, ako zmeniť systém, má navrhnúť ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.
Urobiť tak má do 30. septembra, kedy okrem presného postupu predloží aj ohodnotenie oboch súkromných poisťovní. Fico o kúpnej cene, prípadne o primeranej náhrade za poisťovne nechce špekulovať.
“Musí kvalifikovaný audítor, ktorý bude vybraný vo verejnej súťaži, povedať, že takto a takto sa ohodnocuje tento typ podnikania a toto je nejaká cena,“ povedal Fico. Cena sa tak stanoví buď dohodou medzi vládou a súkromnými poisťovňami na základe odborného posudku, alebo audítorom. Fico však pripúšťa, že najväčší spor bude práve v tom, ako ohodnotiť tieto poisťovne.
Rokovania s majiteľmi Unionu a Dôvery začnú po tom, ako ministerka zdravotníctva predloží materiál do vlády.
„Od tohto okamihu, kedy padlo politické rozhodnutie, príde okamih, kedy budú musieť zástupcovia ministerstva zdravotníctva a verejnoprávnej zdravotnej poisťovne si sadnúť za rokovací stôl a poznať postoje tak majiteľov Dôvery, ako i majiteľov Unionu,“ povedal Fico.
Toto nie je nejaký experiment a la Guatemala, ale jasná európska cesta.premiér SR Robert Fico
„Jasná európska cesta,“ tvrdí premiér
Premiér pripomenul, že zdravotné poisťovne nemôžu tvoriť zisk v 26 z 29 krajín Európy.
„Unitárny systém má šestnásť krajín a pluralitný bez možnosti tvorby zisku desať. Toto nie je nejaký experiment a la Guatemala, ale jasná európska cesta,“ podotkol premiér. Zvolenská na margo zavádzania jednej zdravotnej poisťovne poznamenala, že „pluralitný systém priniesol benefit mnohým ale nie pacientom.“
Materiál, ktorý kabinetu v stredu predložila, predpokladá tri možnosti, ako pretvoriť existujúci systém viacerých poisťovní na jednu.
Tri cesty Roberta Fica
Za prioritný spôsob pritom rezort zdravotníctva považuje dosiahnutie dohody s akcionármi súkromných zdravotných poisťovní o odkúpení ich akcií alebo vymedzených aktív. Rovnaký scenár považuje za ideálny aj premiér.
Ak by sa však vláda s poisťovňami nedohodla, na rad by mohol prísť proces vyvlastnenia. Tento spôsob vytvorenia jednej poisťovne obhajuje ministerstvo verejným záujmom, ktorým v tomto prípade môže byť vytvorenie funkčného a efektívneho mechanizmu verejného zdravotného poistenia.
Treťou možnosťou je správa poistného kmeňa. V praxi by to znamenalo, že poisťovne aj naďalej zostanú vo vlastníctve súkromných spoločností, štát však prevezme nad nimi riadiacu kontrolu a spravovať ich bude bez zasahovania vlastníkov. Išlo by teda o istú formu nájmu. Akcionári by ako protihodnotu dostávali od štátu odplatu.
„Tento prostriedok realizácie je doposiaľ neotestovaným a z tohto dôvodu rizikovým právnym hybridom,“ konštatuje ministerstvo zdravotníctva v zámere. Keďže by štát poisťovniam aj naďalej poskytoval odplatu, je tu pochybnosť aj o tom, či je tento spôsob v súlade s cieľmi zavádzania unitárneho systému.
Projekt načrtol počas hodnotenia 100 dní
V materiáli, ktorý v stredu vláda prerokovala, sa konštatuje, že v rokoch 2006 až 2011 vykázali súkromné zdravotné poisťovne zisk vo výške 558,6 mil. eur.
Zároveň na ich prevádzku bolo v rovnakom období vynaložených 347,7 mil. eur.
„Predpokladá sa, že výdavky na správu verejného zdravotného poistenia by boli odstránením plurality v sektore z dôvodu neefektívnej duplicity správnych nákladov podstatne nižšie, a zisk by sa eliminoval úplne,“ konštatuje sa v materiáli.
Mostu-Híd sa monopolná zdravotná poisťovňa nepáči
Vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne nie je podľa strany Most-Híd schodnou cestou. Ako uviedol poslanec NR SR Tibor Bastrnák, systém, v ktorom by fungovala len jedna zdravotná poisťovňa, by viedol k vytvoreniu monopolného postavenia, čo je v rozpore so záujmami pacientov.
Podľa Bastrnáka by všetky tri navrhované spôsoby vytvorenia unitárneho systému len zaťažili štátny rozpočet. „Aj súčasná situácia dokazuje, že štátna zdravotná poisťovňa nedokáže byť zisková a s verejnými financiami zaobchádza horšie ako súkromné poisťovne,“ uviedol poslanec.
Podľa neho, ak bude mať Slovensko len jednu, štátnu zdravotnú poisťovňu, môže sa stať, že pre ňu bude dôležitejšie uchovanie rovnováhy rozpočtu ako obhájenie záujmov pacientov. Podľa Bastrnáka je cestou vytvorenie systému, kde by zdravotné poisťovne medzi sebou súťažili. To by podľa Bastrnáka skutočne viedlo k zlepšeniu úrovne zdravotnej starostlivosti.
Igor Matovič žiada od premiéra splnenie sľubu
Predseda OĽaNO Igor Matovič vyzval premiéra Roberta Fica splniť predvolebný sľub a zakázať zisk zdravotných poisťovní (ZP) v súlade s Ústavou SR. „Následne hodnota zdravotných poisťovní klesne na nulu a štát ich bude môcť odkúpiť za nulovú hodnotu,“ vysvetlil.
Matovič pripustil, že ak by Smer-SD potreboval hlasy v parlamente, poslanecký klub obyčajných ľudí mu môže vyjsť v ústrety. Líder OĽaNO za vládnym zámerom zaviesť systém jednej zdravotnej poisťovne vidí snahu posunúť peniaze na Cyprus spolumajiteľom zdravotnej poisťovne Dôvera.