BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) – Najvyšší súd informoval Špecializovaný trestný súd o rozhodnutí senátu o obnovení konania v prípade Miroslava Š. 16. júla, teda hneď na druhý deň po pojednávaní. Vyplýva to z informácie, ktorú agentúre SITA poskytli z Kancelárie predsedníčky Najvyššieho súdu SR.
„Senát najvyššieho súdu rozhodol 15. júla, v ten istý deň vypracoval referujúci sudca rozhodnutie, 16. júla dal spis do trestnej kancelárie na opis a expedovanie,“ spresňuje sa v informácii. Podľa NS potom pracovníčka trestnej kancelárie podľa bežne zaužívanej praxe 16. júla telefonicky kontaktovala pracovníčku Špecializovaného trestného súdu, že vo veci je rozhodnuté a spis si môžu odviezť. Túto informáciu mal mať aj vodič. Nie je teda pravdivé tvrdenie, že NS SR informoval ŠTS až o týždeň, zdôrazňuje sa v stanovisku Najvyššieho súdu SR.
Senát obvineného z väzby prepustil
Agentúre SITA sa podarilo spojiť aj s pracovníčkou Špecializovaného trestného súdu, ktorú mali o rozhodnutí a potrebe zobrať si spis informovať z najvyššieho súdu. Tá si na tento telefonát nespomína, bez spisu nevedela povedať, kedy po neho išiel šofér.
Hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková vo štvrtok uviedla, že do momentu vrátenia spisu z najvyššieho súdu a bez preskúmania písomného vyhotovenia rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, ktorým bol Miroslav Š. prepustený na slobodu, sa nebudú k veci vyjadrovať.
O vzatí Miroslava Š. do väzby Špecializovaný trestný súd rozhodol 23. júla, teda osem dní po povolení obnovy konania. Keďže po rozhodnutí o povolení obnovy konania nebolo neodkladne rozhodnuté o vzatí či nevzatí Miroslava Š. do väzby, senát najvyššieho súdu na základe jeho sťažnosti voči väzbe ho z nej prepustil. Ako vysvetlil Peter Paluda, člen senátu najvyššieho súdu, ktorý tak rozhodol, „pochybenie nemožno napraviť novým rozhodnutím o vzatí do väzby, a preto senát obvineného z väzby prepustil“.
Miroslav Š. bol údajný šéf vydieračskej skupiny na Záhorí
Na rozhodovanie o väzbe bol zákonný výlučne sudca ŠTS, uvádza sa v informácii z najvyššieho súdu. Ide o dvojinštančné konanie, v prípade ak by rozhodol NS SR o väzbe v rámci konania o povolení obnovy konania, odňal by obvinenému právo podať proti rozhodnutiu opravný prostriedok, čím by boli porušené jeho práva a Ústavný súd SR by na základe jeho sťažnosti mohol zaujať stanovisko, že rozhodnutie o väzbe by z tohto titulu bolo nezákonné.
Miroslav Š. bol údajný šéf vydieračskej skupiny na Záhorí. Za vydieranie bol právoplatne odsúdený na 24 rokov vo väznici s maximálnym stupňom stráženia, deväť rokov si už odsedel. Pre procesnú chybu sa teraz dostal na slobodu. Spolu s nim boli za založenie a zosnovanie zločineckej skupiny, za zneužívanie právomoci verejného činiteľa, vydieranie či hrubý nátlak odsúdení aj ďalší členovia skupiny.
Podľa ministra spravodlivosti Tomáša Boreca je celá vec škandál a je potrebné podrobne preveriť a zistiť, ako k takému pochybeniu mohlo dôjsť a kto je za to zodpovedný.