Opoziční poslanci vyzývajú Ústavný súd SR, aby sa obrátil na Súdny dvor Európskej únie s otázkami, či je vládna novela Trestného zákona v súlade s európskym právom.
Ako na utorkovej tlačovej konferencii povedala poslankyňa Mária Kolíková (SaS), otázky sa majú týkať zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry a tiež zmien trestných sadzieb a premlčacích lehôt pri ekonomických a korupčných trestných činoch.
Na rozpor upozorňuje aj Eurokomisia
„Máme za to, že predtým, ako rozhodne ústavný súd (o súlade novely s ústavou, pozn. SITA), tak by k tomu mal zaujať stanovisko európsky súdny dvor,“ uviedla Kolíková. Na rozpor novely s európskym právom podľa poslankyne upozorňuje už od konca minulého roku Európska komisia.
Hnutie Slovensko chce novelou Trestného zákona ochrániť symboly EÚ pred hanobením extrémistami (video)
„Je to v rozpore so základnou zmluvou, ktorá súvisí s fungovaním Európskej únie a ktorá sa týka ochrany európskych peňazí. Kde sa priorite očakáva, že krajiny zavedú účinný systém pre boj s korupciou,“ skonštatovala poslankyňa.
Podnety od prezidentky
Ústavný súd SR vo februári prijal na ďalšie konanie podnety prezidentky a opozičných poslancov parlamentu k vládnej novele Trestného zákona a pozastavil účinnosť niektorých častí novely.
Fico mal „veľmi dobré“ stretnutie s Jourovou. Slovensko nepríde o miliardy z EÚ, sú to bohapusté lži, hovorí (video)
Predmetné časti sa týkajú znižovania trestných sadzieb a skracovania premlčacích lehôt za niektoré trestné činy alebo navrhovanej kompetencie ministra spravodlivosti zasahovať do schválených dohôd o vine a treste.