´BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Programové tézy rodiacej sa koalície SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd v oblasti justície sú podľa Jozefa Vozára z Ústavu štátu a práva SAV snahou o riešenie najpálčivejších problémov v justícii. Za hlavnú myšlienku materiálu považuje snahu zvýšiť dôveryhodnosť a efektívnosť justície, ako aj vymožiteľnosť práva, ku ktorým podľa Vozára patrí aj otázka predvídateľnosti práva.
Koalícia chce aj personálne zmeny v justícii, ktoré však v materiáli bližšie nešpecifikovala. „Rekonštrukciu súdnej rady spomínal v prejave už prezident SR a myslím, že ide o viac ako aktuálnu úlohu,“ dodal Vozár. Koalícia navrhne oddelenie Súdnej rady SR od Najvyššieho súdu SR a rekonštrukciu súdnej rady tak, aby v nej mohli byť aj nesudcovia a predsedovia súdov neboli členmi Súdnej rady. Zruší aj právomoc Súdnej rady iniciovať disciplinárne konanie proti sudcom.
Zriadenie Najvyššieho správneho súdu, ktorý koalícia zvažuje, je už dlhodobo diskutovanou otázkou v teórii. Vozár si myslí, že jeho zriadenie by malo byť len otázkou času.
Posilnenie postavenia Špecializovaného trestného súdu netreba podľa Vozára robiť formou ústavného zákona. „Vzhľadom na to, že vznikol v čase, keď bol známy nález Ústavného sudu SR a najvážnejšie protiústavné aspekty bývalého Špeciálneho súdu SR boli zohľadnené, tak si nemyslím, že by bolo potrebné ho dodatočne zriaďovať formou ústavného zákona, “ konštatoval Vozár. Navyše upozorňuje, že na ústavný zákon by koalícia potrebovala aj súhlas opozície. Podobný názor má aj Lucia Kurilovská z Katedry trestného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. „Takto je to z hľadiska práva dobre ošetrené a prijatie ústavného zákona by veci nepomohlo,“ uviedla Kurilovská.
Koalícia chce, aby sa všetky súdne rozhodnutia povinne zverejňovali na internete. Vozár pripomína, že sa s tým už začalo. „Takže je len potrebné pokračovať v tejto činnosti a treba vytvoriť prehľadnejší systém, ktorý by umožňoval orientáciu v ňom,“ dodal. Koalícia podľa programových téz postupne zavedie elektronické nahrávanie všetkých pojednávaní, ako aj elektronizáciu súdnictva, vrátane toho, aby účastníci konaní mohli so súdom komunikovať elektronicky a mohli sledovať stav konania prostredníctvom internetu.
Avizované zavedenie trestnej zodpovednosti právnických osôb podľa Vozára odstráni zaostávanie Slovenska v tejto oblasti. Aj Kurilovská túto otázku považuje za aktuálnu. Novelou, ktorú pripravila končiaca koalícia, bude totiž zavedená len tzv. nepravá trestná zodpovednosť právnických osôb. V súčasnosti je o tejto problematike široká diskusia, ktorá by mala podľa Kurilovskej vyústiť „do dôslednej úpravy skôr pravej trestnej zodpovednosti právnických osôb s dôslednou úpravou trestného konania v zmysle postihu právnickej osoby“.
Koalícia ďalej zváži zavedenie obligatórneho trestu prepadnutia majetku pri závažnej drogovej a organizovanej kriminalite, čo Kurilovská nepodporuje. „Nie je dobré sa púšťať cestou obligatórnych trestov. Keď je stanovený obligatórny trest, a priori sa zasahuje do nezávislosti rozhodovania nestranného a nezávislého sudcu,“ uviedla.
Pri priestupkoch typu drobných krádeží koalícia plánuje zaviesť povinnosť nahradiť škodu vo výške dvojnásobku spôsobenej ujmy, a to formou odpracovania verejnoprospešných prác alebo finančne. Za maloleté osoby by táto povinnosť pripadla rodičom alebo zákonným zástupcom. Podľa Vozára možno takéto riešenie jednoznačne uvítať, Kurilovská ho označuje za veľmi dobré. „Je ale potrebné následne ošetriť vykonávacie konanie, a to stojí za úvahu aj čo sa týka ustanovenia výkonu trestu povinnej práce,“ upozorňuje Kurilovská, ktorá má poznatky, že tento trest sa v praxi ukladá veľmi málo práve pre jeho problematický výkon.
Na margo plánovaných zmien v trestnom procese, ktoré zabránia obštrukciám, Kurilovská poznamenala, že nie je jednoduché zavádzať zmeny takéhoto charakteru. „Vždy treba mať na pamäti dodržiavanie ľudských práv z hľadiska postavenia obvineného,“ upozornila. Trestný poriadok je podľa nej dobre nastavený s prihliadnutím na prezumpciu neviny a ďalšie základné zásady trestného konania a ich pretavenie do následných ustanovení trestného poriadku. „Prax ukazuje, že problémom vo väčšine prípadov, keď neboli dodržané termíny v súlade s trestným poriadkom, nebola obštrukcia zo strany obvinených, “ dodala Kurilovská.
Rodiaca sa koalícia upraví aj konflikt záujmov sudcu tak, aby nebolo možné bez akejkoľvek lehoty striedať sudcovskú funkciu s funkciou vo výkonnej moci. Navrhne zmenu funkčných období sudcov Ústavného súdu SR tak, aby nemohla byť zvolená väčšina jednou politickou garnitúrou. Výberové konania na predsedov súdov, sudcov, vedúcich prokurátorov, prokurátorov a čakateľov budú otvorené. Väčšina členov výberových komisií nebude kreovaná justičnými inštitúciami. Koalícia navrhne aj zavedenie povinných bezpečnostných previerok pre sudcov a zavedie ich aj pre kandidátov na sudcov. Do praxe uvedie aj pravidelné komplexné hodnotenie tak, aby opakované negatívne hodnotenie znamenalo stratu funkcie sudcu. Otvorí disciplinárne senáty občianskej kontrole. Chce transparentne rozdeľovať zdroje na jednotlivé súdy podľa vopred stanovených kritérií ako nástroj na odstránenie vnútornej korupcie na súdoch. Presunie rozpočtové kapitoly Najvyššieho súdu SR a Generálnej prokuratúry SR pod rezort spravodlivosti, uhradí dlhy voči advokátom, znalcom, tlmočníkom a notárom.
SITA