BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Krajský súd v Bratislave zamietol žalobu združenia VIA IURIS proti rozhodnutiu Ústavného súdu SR, ktorý mu odmietol poskytnúť jedno svoje procesné uznesenie.
To padlo v prípade ústavnej sťažnosti prevádzkovateľa skládky v Pezinku proti údajnému porušeniu jeho ústavných práv konaním a rozsudkom Najvyššieho súdu SR. Na základe uznesenia Ústavného súdu, sa skládka od októbra 2009 istý čas zavážala odpadom, pretože sa ním zrušil predchádzajúce uznesenie o odklade vykonateľnosti povolenia skládky. „To rozhodnutie malo dôsledky pre veľa ľudí,“ vyhlásila na súde zástupkyňa Via Iuris. Združenie sa voči rozhodnutiu Krajského súdu v Bratislave plánuje v zákonnej lehote odvolať.
Ústavný súd zdôvodnil odmietnutie poskytnutia rozhodnutia tým, že nešlo o konečné rozhodnutie vo veci, ale iba procesné rozhodnutie. Zákon o slobode informácií ukladá, že súd musí sprístupniť „informáciu o rozhodnutí“, teda aj samotný text súdneho rozhodnutia. Združenie argumentovalo, že toto pravidlo sa vzťahuje na všetky, teda aj procesné rozhodnutia. Podľa súdu treba rozlišovať medzi rozhodnutiami procesných postupov, ktoré v konečnom dôsledku nemajú vplyv na rozhodnutie vo veci samotnej.
Rodinný biznis?
Územné rozhodnutie na skládku v Pezinku bolo vydané v máji 2007 Krajským stavebným úradom v Bratislave pod vedením Jána Mana mladšieho. V decembri 2008 bolo toto rozhodnutie napadnuté mestom Pezinok pre jeho rozpor s územným plánom, ktorý skládku zakazuje. Ministerstvom preskúmavané územné rozhodnutie bolo základným predpokladom ďalšieho povoľovania skládky. Aj na jeho základe bolo následne vydané stavebné povolenie.
Kontroverznú skládku v Pezinku, ktorú prevádzkuje spoločnosť Ekologická skládka, a.s. na čele s otcom Jána Mana ml., povolil bratislavský Inšpektorát životného prostredia v januári 2008. Občania a aktivisti proti skládke bojujú preto, že sa nachádza 280 metrov od obydlí a 400 metrov od centra mesta. Občania sa obrátili aj na Najvyšší súd SR. Ten v máji 2009 zrušil povolenie pezinskej skládky a vrátil prípad na konanie Slovenskej inšpekcii životného prostredia. Ekologická skládka sa však voči tomuto rozhodnutiu odvolala pre údajné porušenie ich ústavného práva. Ústavný súd SR v priebehu jedného mesiaca rozhodol o prijatí na ďalšie konanie a o pozastavení účinnosti rozhodnutia Najvyššieho súdu SR. Spoločnosť si to vysvetlila tak, že môže na skládku vyvážať odpad. Keď sa prípad vrátil Najvyššiemu súdu, ten svoje konanie prerušil, pretože požiadal Európsky súd EÚ o výklad niektorých otázok. Zároveň rozhodol o odklade vykonateľnosti povolenia skládky, takže sa na ňu zatiaľ nemôže vyvážať odpad.