Mačky sú často považované za rezervované a ľahostajné k ostatným. Nová štúdia však ukázala, že to tak v skutočnosti nie je.
Ako referuje web sciencedirect.com, podľa štúdie zverejnenej vo vedeckom časopise Applied Animal Behaviour Science po smrti iných rodinných miláčikov mačky vykazujú známky smútku. Odmietajú najmä jesť a ťažko zaspávajú.
Smútok je u zvierat bežný
Smútok je vo svete zvierat bežným javom. Napríklad slony, delfíny a šimpanzy vykazujú zložité správanie, strážia tiež telo svojho ľudského priateľa po jeho smrti. Avšak o skutočnosti, že aj mačky môžu smútiť, sa toho veľa nevedelo.
Vedci spolupracovali s viac ako 450 majiteľmi mačiek, ktorí nedávno stratili ďalšie domáce zviera, či už mačku alebo psa.
Vnímate pocity okolia a na vašu intuíciu je spoľahnutie, ale ubíjajú vás zvuky či vône? Pravdepodobne ste hypersenzitívni!
Pýtali sa ich na správanie preživšej mačky. Vo dvoch tretinách prípadov bola mŕtvym domácim miláčikom iná mačka a vo zvyšných prípadoch pes.
Výskum ukázal, že niektoré mačky majú v tomto prípade ťažkosti so zaspávaním, odmietajú potravu alebo vydávajú žalostné zvuky.
Samotárstvo aj skrývanie sa
Iné mačky sa podľa majiteľov viac „krútia“ okolo svojich majiteľov, alebo sa vzdávajú svojich obľúbených hier.
„Menej spali, jedli a hrali sa, vyhľadávali viac pozornosti od ľudí a iných domácich miláčikov, skrývali sa, trávili čas osamote a zdalo sa, že hľadajú svojich stratených spoločníkov,“ uviedli vedci.
Hoci výsledky štúdie naznačujú, že mačky môžu smútiť, podľa vedcov majitelia môžu na zvieratá premietnuť aj svoju vlastnú emocionálnu bolesť.
„V súlade s touto hypotézou majitelia, ktorí zažili viac smútku, častejšie uvádzali, že ich mačky, ktoré prežili, začali viac spať, trávili čas osamote a po smrti sa skrývali,“ poznamenávajú vedci.