BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Ústredná volebná komisia (ÚVK) zaregistrovala všetkých 26 kandidačných listín politických subjektov, ktoré sa chcú uchádzať o hlasy voličov v marcových predčasných parlamentných voľbách.
Následne im vyžrebovala čísla. Registrácia kandidačných listín je podmienkou vytlačenia hlasovacích lístkov. Od počtu zaregistrovaných politických subjektov závisí aj počet hlasovacích lístkov. Ako médiá informovala zapisovateľka ÚVK Lívia Škultétyová, „bolo predložených niekoľko návrhov na spôsob registrácie, ale nakoniec bol prijatý ten, že sa hlasovalo unblock o všetkých predložených kandidačných listinách a všetky kandidačne listiny boli zaregistrované“.
Tieto čísla budú mať strany vo voľbách:
1. Zelení
2. Kresťanskodemokratické hnutie (KDH)
3. Strana demokratickej ľavice (SDĽ)
4. Slovenská národná strana (SNS)
5. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
6. Sloboda a Solidarita (SaS)
7. Právo a Spravodlivosť
8. Náš kraj
9. Strana zelených ,
10. Ľudová strana Naše Slovensko
11. Smer – sociálna demokracia (Smer-SD)
12. Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska (ZZ, DÚS)
13. Národ a Spravodlivosť – naša strana
14. Komunistická strana Slovenska (KSS)
15. Strana Rómskej únie na Slovensku
16. Most-Híd
17. strana 99 % – občiansky hlas
18. Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS)
19. Strana + 1 hlas
20. Robíme to pre deti – SF
21. Obyčajní ľudia
22. Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana (SDKÚ-DS)
23. Strana občanov Slovenska (SOS)
24. Strana maďarskej koalície – Magyar Koalíció Pártja (SMK)
25. Strana slobodné slovo – Nory Mojsejovej
26. Strana živnostníkov Slovenska
Podnety SNS a Strany zelených
ÚVK sa ešte predtým venovala podnetom od strany SNS a Strany zelených. Slovenská národná strana tvrdí, že predseda SMK József Berényi nie je a v čase zvolenia za predsedu strany nebol štátnym občanom SR.
Strana zelených zas má výhrady k registrácii kandidátok troch strán, ktoré podľa nej nezaplatili volebnú kauciu v zákonom stanovený čas.
ÚVK sa podľa Škultétyovej zaoberala podaním SNS, členovia ÚVK „hľadali riešenie aj predložili návrh, ale pri hlasovaní návrh neprešiel“. Podnet teda nebol prijatý. „Bolo tam hlavne konštatované to, že súčasťou predloženej kandidačnej listiny je aj vyhlásenie kandidáta, v ktorom sa okrem iného uvádza aj to, že nie sú mu známe prekážky voliteľnosti, teda je na jeho zodpovednosti, to čo vyhlasuje,“ zdôraznila Škultétyová.
SNS dnes podala podnet na ÚVK, aby preskúmala kandidačnú listinu Strany maďarskej koalície (SMK). Podľa prvého podpredsedu SNS Andreja Danka predseda SMK József Berényi nie je a v čase zvolenia za predsedu strany nebol štátnym občanom SR. Nespĺňa tak základnú podmienku zákona o politických stranách, aby mohol byť funkcionárom strany a jej štatutárnym zástupcom. Danko pripomenul, že predseda SMK Berényi verejne v januári vyhlásil, že požiadal o štátne občianstvo Maďarskej republiky a doposiaľ nepredložil dôkaz, že je stále právoplatne občanom Slovenskej republiky. „Vzhľadom na to, že pán József Berényi nie je štatutárnym orgánom politickej strany SMK, máme za to, že kandidačná listina politickej strany SMK nie je v súlade so zákonom o voľbách,“ napísala SNS vo svojom podnete na ÚVK.
Strana zelených stiahla svojho člena z ÚVK
V reakcii na podnet Strany zelených zapisovateľka ÚVK médiá informovala, že všetky kandidujúce politické subjekty „predložili doklad o pokyne na úhradu a bolo zistené, že v čase registrácie kandidačných listín prostriedky sú na účte Štátnej pokladnice. Zákon expressis verbis nešpecifikuje, kedy tie peniaze na účte majú byť. Máme za to, že táto podmienka splnená bola“. Podstatné podľa Škultétyovej je, že kandidujúce strany dali najavo „prejav vôle – bol daný pokyn peňažnému
Informácie o voľbách zabezpečia obce
Kandidatúra sa dá stiahnuť do 48 hodín pred voľbami. ÚVK po zaregistrovaní kandidačných listín doručuje podľa zákona zoznam kandidátov ministerstvu vnútra. Ministerstvo zabezpečí dodanie hlasovacích lístkov starostom obcí prostredníctvom obvodných úradov najneskôr 40 dní pred dňom volieb, teda do 30. januára.
Obce zabezpečia, aby najneskôr 25 dní pred dňom volieb – 14. februára, mal každý volič informácie o voľbách. Na účely voľby poštou uverejní ministerstvo vnútra zoznam kandidátov najneskôr 40 dní pred dňom volieb – do 30. januára, na svojej internetovej stránke.
Predčasné parlamentné voľby budú v sobotu 10. marca 2012. O hlasy občanov sa chce uchádzať 26 politických subjektov, ktoré podali kandidačné listiny.
Po podaní kandidátok (polnoc 12. decembra) bolo podľa zapisovateľky ÚVK Lívie Škultétyovej na všetkých spolu uvedených 2971 kandidátov. Plný počet kandidátov, 150, predložilo 15 politických subjektov.