BRATISLAVA 22. novembra (WebNoviny.sk) – Otvorenie Slovenska pre agentúrnych pracovníkov z tretích krajín bude mať podľa predstaviteľov strany SPOLU – občianska demokracia nepriaznivé účinky na rast miezd slovenských zamestnancov.
Opozičná strana preto navrhuje vlastné riešenie, ktoré by vychádzalo z bežného mechanizmu, ktorý je používaný pri dovoze vysokokvalifikovanej pracovnej sily – tzv. modrých kariet.
Mzdy nerastú
Dovezený pracovník by musel od zamestnávateľa dostávať aspoň 120 % priemernej mzdy v danom odvetví, alebo by musel zamestnávateľ preukázať, že v jeho firme už sú platy na úrovni 120 % mzdy zistenej v danom odvetví. To by podľa strany SPOLU zaručilo, že by títo pracovníci netlačili nadol domáce mzdy.
„Namiesto toho, aby vláda využila priaznivú situáciu na trhu práce a tlačila na rast miezd, radšej úplne zjednodušuje proces zamestnávania cudzincov na Slovensku,“ uviedol Jozef Mihál zo strany SPOLU.
Richter vidí priestor na ďalší pokles nezamestnanosti, zamerajú sa na dlhodobo nezamestnaných aj Rómov
Slovenský trh práce, kde mzdy nerastú ani tak ako v okolitých krajinách, podľa neho teraz rýchlo dostane umelú injekciu v podobe zamestnancov, ktorí nebudú mať silu riešiť výšku mzdy. Riešenie vidí v regulácii platov dovezených pracovníkov.
„Ak by sa do zákona zaviedla podmienka, že zamestnanci z tretích krajín musia poberať aspoň 120 % priemernej mzdy v danom odvetví, znamenalo by to, že by si firmy rozmysleli, či takého zamestnanca skutočne potrebujú a mzdy našich zamestnancov by neboli ohrozené,“ tvrdí Mihál.
Pracovná sila z tretích krajín
Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) pritom opatrenia smerujúce k zdynamizovaniu pracovnej mobility z tretích krajín vítajú. Vládou schválená novela zákona o službách zamestnanosti je podľa RÚZ prvým a významným krokom k naplneniu Stratégie pracovnej mobility cudzincov, a tým uľahčeniu príchodu pracovníkov z tzv. tretích krajín.
Operácia Sophia nie je len o záchrane migrantov, tvrdí Pellegrini a podporuje jej pokračovanie
„Republiková únia zamestnávateľov uvedomujúc si nepriaznivú situáciu na trhu práce, ktorá je charakteristická nedostatkom pracovníkov naprieč všetkými odvetviami hospodárstva, iniciovala súbor zmien, ktoré by mali zabezpečiť jednoduchší príchod a zamestnanie pracovníkov z tzv. tretích krajín, teda krajín mimo EÚ,“ uviedli zamestnávatelia v tlačovej správe.
Táto iniciatíva podľa RÚZ vyústila do vládou prijatej Stratégie pracovnej mobility cudzincov v Slovenskej republike, ako aj do samotnej novely zákona o službách zamestnanosti. Zamestnávatelia očakávajú, že v rovnakom tempe budú plnené aj ďalšie úlohy Stratégie a problémy s nedostatkom pracovníkov budú postupne eliminované.
Opatrenia v oblasti služieb zamestnanosti
Vláda v utorok schválila návrh novely zákona o službách zamestnanosti, ktorou sa majú od začiatku budúceho roka zaviesť opatrenia vyplývajúce zo stratégie pracovnej mobility cudzincov na Slovensku. Tieto opatrenia majú podľa rezortu práce zefektívniť, urýchliť a spružniť systém upravujúci vstup a pobyt štátnych príslušníkov tretích krajín na území Slovenska za účelom zamestnania, a to najmä v profesiách s identifikovaným nedostatkom pracovnej sily.
Vládou schválený návrh novely zákona zavádza opatrenia v oblasti služieb zamestnanosti, ako aj v oblasti pobytu cudzincov na Slovensku. Kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament novelou zákona zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní.
Ďalšie navrhované zmeny
V zákone o službách zamestnanosti sa má pre zamestnávateľov zaviesť povinnosť nahlasovať voľné pracovné miesta na úrady práce s tým, že by zákon stanovoval maximálnu výšku pokuty za nesplnenie tejto povinnosti.
Ďalšou C je zvýšenie periodicity aktualizácie zoznamu zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily z ročnej na štvrťročnú. Novela zákona tiež upravuje podporné doklady predkladané k žiadosti, a to najmä doklady o dosiahnutom vzdelaní a doklady týkajúce sa dočasného pridelenia.
Skracujú sa lehoty pre posudzovanie žiadosti o udelenie povolenia na sezónne zamestnanie a rozširujú sa možnosti vstupu štátnych príslušníkov tretích krajín na trh práce cez agentúry dočasného zamestnávania v prípade zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily.
Návrh prvého vyrovnaného štátneho rozpočtu Slovenska hodnotila aj Európska komisia
Rezort práce tiež navrhuje zjednotenie dĺžky preverovaného obdobia neporušenia zákazu nelegálneho zamestnávania na účely zamestnávania štátnych príslušníkov tretích krajín.
V zákone o pobyte cudzincov sa majú od začiatku budúceho roka skrátiť lehoty pre posudzovanie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na zamestnanie z 90 na 30 dní v prípade zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily, alebo ak ide o zamestnancov technologických centier.
Prehodnotiť sa má aj počet podporných dokladov k žiadosti o udelenie prechodného pobytu. Zavádzajú sa nové povinnosti niektorým inštitúciám s cieľom uľahčiť priebeh konania o pobyte a zmeniť sa má miestna príslušnosť na prijatie žiadosti o prechodný pobyt a konanie vo veci.