Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg v stredu priznal, že Turecko zablokovalo snahy Fínska a Švédska o spoločný vstup do aliancie. Zároveň oznámil, že vycestuje do Ankary, aby problém prebral s tureckým prezidentom a ministrom zahraničných vecí.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Fínsko a Švédsko požiadali o členstvo v aliancii v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajine, no pre ich vstup je potrebný jednomyseľný súhlas všetkých 30 členov NATO. Ich prístupové protokoly pritom už ratifikovali všetky krajiny okrem Turecka a Maďarska.
Ankara vstup zámerne blokuje
Stoltenberg a väčšina spojencov dlhodobo trvali na tom, že severské krajiny by mali do aliancie vstúpiť zároveň. Turecko však obviňuje vládu v Štokholme, že je príliš zhovievavá voči skupinám, ktoré Ankara považuje za teroristické organizácie či existenčné hrozby, vrátane kurdských skupín.
Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Çavuşoglu sa tento mesiac vyjadril, že s členstvom Fínska majú menej problémov.
Švédsko a Fínsko chcú napriek Turecku vstúpiť do NATO spoločne, bezpečnosť oboch krajín je navzájom závislá
„V Turecku sú rôzne hodnotenia toho, do akej miery sa zhodujú pozície Fínska a Švédska na ratifikáciu a je to turecké rozhodnutie. Nie je to rozhodnutie NATO. Je to rozhodnutie Turecka,“ vyjadril sa Stoltenberg po stretnutí ministrov obrany krajín NATO v Bruseli a zároveň zdôraznil, že on sám je presvedčený, že obe krajiny naplnili svoje záväzky aj voči NATO aj voči Turecku a mali by im umožniť pridať sa do aliancie.
Stoltenberg chce v aliancii obe krajiny
Postupnosť však v tomto prípade podľa neho nie je najdôležitejšia. „Najdôležitejšie je, aby sa Fínsko aj Švédsko čoskoro stali členmi aliancie,“ skonštatoval, pričom ustúpil od svojej pozície, ktorú opakoval celé mesiace a teda, že je dôležité, aby do aliancie vstúpili spolu.
Švédsky premiér Ulf Kristersson sa pritom vyjadril, že by bolo „nešťastné“, ak by Fínsko do NATO vstúpilo skôr.
Švédsko by podľa maďarského ministra zahraničia malo konať inak, ak chce turecké schválenie členstva v NATO
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však v posledných týždňoch viackrát vyjadril rozhorčenie v súvislosti s nedávnou sériou demonštrácií v Štokholme, kde v jednom prípade protiislamský aktivista zapálil Korán pred tureckým veľvyslanectvom a v rámci ďalšieho zas obesili Erdoganovu figurínu.
Maďarsko ratifikáciu prístupových protokolov oboch krajín už trikrát odsunulo, no verejne nevyjadrilo žiadne podstatné námietky k ich členstvu.