Dánsky protiislamský aktivista spálil v Štokholme pred tureckou ambasádou Korán, v Turecku sa konajú protesty

Turecko, protest, Rasmus Paludan
Turci v Istanbule podpaľujú fotografiu protiislamského aktivistu Rasmusa Paludana počas protestu proti spáleniu Koránu. Foto: SITA/AP

V Turecku sa už druhý deň konal protest proti spáleniu Koránu vo Švédsku. Zhruba 250 ľudí sa zišlo pred švédskym konzulátom v Istanbule, kde zapálili fotografiu dánskeho protiislamského aktivistu Rasmusa Paludana.

Ten v sobotu v Štokholme pred tureckou ambasádou spálil svätú knihu islamu, čo už v sobotu vyvolalo protesty v Istanbule a Ankare.

Švédi spálenie Koránu odmietli

Účastníci nedeľňajšieho protestu v Istanbule mali zelené vlajky s islamským vyhlásením viery a transparent s nápisom „Odsudzujeme štátom podporovanú islamofóbiu Švédska“. Na okne švédskeho konzulátu bol zase nápis „Nezdieľame názor toho idiota, ktorý páli knihy“.

Protest sa konal aj pred švédskym veľvyslanectvom v Ankare a ďalšie protesty sú naplánované aj na večer. Tureckí predstavitelia skritizovali Švédsko, že povolilo Paludanov protest, prezident ho však nekomentoval.

Švédsky premiér Ulf Kristersson sa v sobotu večer na Twitteri zas vyjadril, že sloboda prejavu je v demokracii dôležitá, ale „to, čo je legálne, nie je nevyhnutne vhodné“.

Protesty a vstup do NATO

„Pálenie kníh, ktoré sú pre mnohých sväté, je hlboko neúctivý čin. Chcem vyjadriť súcit so všetkými moslimami, ktorí sú urazení tým, čo sa dnes stalo v Štokholme,“ napísal.

Protesty znova vyvolali obavy z toho, že Turecko bude zdržiavať švédske a fínske členstvo v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Ankara ho dosiaľ neratifikovala, pretože čaká kým severské krajiny splnia jej bezpečnostné požiadavky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rasmus PaludanUlf Kristersson