Turecko by mohlo schváliť vstup do NATO len Fínsku, naznačil Erdogan

Recep Tayyip Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: SITA/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navrhol, aby Ankara schválila žiadosť Fínska o členstvo v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) predtým, ako podnikne akékoľvek kroky voči Švédsku.

Vo vopred nahratom videu zverejnenom v nedeľu Erdogan naznačil, že Turecko môže odobriť len vstup Fínska.

Švédsko nemá očakávať podporu

Po nedávnych demonštráciách v Štokholme, kde protiislamský aktivista zapálil Korán a protestovali tam aj prokurdské skupiny, Erdogan varoval Švédsko, aby neočakávalo podporu pri svojich snahách o vstup do NATO.

Ak to bude potrebné, mohli by sme dať o Fínsku inú správu. Švédsko bude šokované, keď vyšleme inú správu o Fínsku,“ poznamenal v nedeľu turecký prezident.

Chýba podpis Turecka a Maďarska

Turecko obvinilo vládu v Štokholme z prílišnej zhovievavosti voči skupinám, ktoré považuje za teroristické organizácie alebo existenčné hrozby, vrátane kurdských skupín. Na prijatie nových krajín NATO vyžaduje jednomyseľný súhlas svojich existujúcich členov.

Maďarsko a Turecko sú jediné krajiny v 30-člennej vojenskej aliancii, ktoré zatiaľ nepodpísali žiadosti Fínska a Švédska o vstup. Maďarsko sa zaviazalo, že tak urobí vo februári.

Švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström však v rozhovore pre denník Expressen cez víkend povedal, že dúfa vo vstup do NATO počas tohtoročného leta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganTobias Billström
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy