Štát v kauze Veľký Slavkov ešte nemusí zaplatiť milióny eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slavkov
Foto: Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) – V jednej z káuz spájaných s výmenami pozemkov vo Veľkom Slavkove nastal zvrat. Po vyše troch rokoch bol Slovenský pozemkový fond konečne úspešný v odvolacom konaní.

Štát teda zatiaľ nemusí zaplatiť 60 miliónov eur cyperskej firme. Krajský súd v Prešove zrušil rozsudok okresného súdu v Poprade a vrátil vec na ďalšie konanie, informoval v stredu Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) v relácii Slovenskej televízie Správy RTVS o 16:00.

Vo Veľkom Slavkove mala byť pôvodne rekreačná zóna

Za kauzou stála pôvodne firma AR park, ktorá chcela vo Veľkom Slavkove postaviť rekreačnú zónu, pripomína Slovenská televízia. Podľa rozsudku popradského Okresného súdu Slovenský pozemkový fond najskôr súhlasil s prevodom pozemkov. Neskôr však ich podstatnú časť previedol na tretie osoby.

Firme tým mala vzniknúť škoda za zmarenú investíciu vo výške 60 miliónov eur. Spoločnosť túto pohľadávku neskôr previedla na cyperskú firmu Ermanno Trade and Invest Limited. Slovenský pozemkový fond okrem iného namietal zaujatosť sudcu Okresného súdu v Poprade Petra.

„Krajský súd v Prešove rozhodol tak, že vo veci konajúci sudca je vylúčený z prejednávania a rozhodovania vo veci. Zároveň zrušil rozsudok súdu 1. stupňa a vec vrátil na ďalšie konanie a rozhodnutie,“ povedal pre RTVS hovorca Krajského súdu v Prešove Michal Drimák. „Rozhodnutie Krajského súdu vítame. Poukazuje na to, čo sme tvrdili od začiatku. Že rozsudok Okresného súdu v Poprade zjavne nezákonný,“ uviedol advokát Slovenského pozemkového fondu Michal Mandzák.

Škoda firme AR vzniknúť nemohla, tvrdí pozemkový fond

Slovenský pozemkový fond sa bráni aj tým, že firme AR park škoda vzniknúť nemohla, pretože nedostala od fondu záväzný prísľub na prevod pozemkov.

„Ide o zjavne fiktívny nárok, neexistujú žiadne predpoklady pre vznik škody,“ doplnil Mandzák. Právna zástupkyňa Cyperskej spoločnosti Andrea Havlátová však podľa Slovenskej televízie tvrdí opak.

Podľa nej Slovenský pozemkový fond vydal písomné súhlasné stanovisko s územným konaním s tým, že po splnení tam uvedených podmienok pozemky prevedie do vlastníctva žiadateľa.

Michal Mandzák však tvrdí, že to nemohlo mať a ani nemalo záväzný charakter, čo v roku 2010 potvrdil aj vtedajší riaditeľ Slovenského pozemkového fondu František Hideghéty. Cyperská firma podala aj ďalšie dve žaloby za zmarenú investíciu vo Veľkom Slavkove. Spolu si uplatňuje náhradu za približne 100 miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František Hideghéty
Firmy a inštitúcie SPF Slovenský pozemkový fond