Štát prišiel o milióny eur. Úrad vlády podáva trestné oznámenie na bývalých predstaviteľov, je medzi nimi aj Jakab

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
480805813_9282423305168163_4424651877929505174_n.jpg
Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 24. februára, 13:06

Úrad vlády SR podáva trestné oznámenie pre podozrenie z nehospodárneho nakladania s majetkom štátu. Ako úrad pod vedením Juraja Gedru (Smer-SD) spresnil, podávajú na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestných činov porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a marenia úlohy verejným činiteľom.

„Oznámenie sa týka konania bývalého vedúceho Úradu vlády SR Júliusa Jakaba (hnutie Slovensko) a potenciálne ďalších osôb, ktoré mohli v rozpore so zákonom nehospodárne nakladať s majetkom SR,“ uviedol úrad vlády s tým, že je tu podozrenie z nevýhodne uzatvorenej zmluvy o nájme nebytových priestorov zo dňa 18. decembra 2020, ktorej celková hodnota po dodatkoch dosiahla 13,7 milióna eur.

Existovali výhodnejšie možnosti

Úrad upozornil na to, že zmluva bola uzavretá napriek existencii ekonomicky výhodnejších alternatív a bez odborného zdôvodnenia. Tým tak podľa úradu vlády mohla vzniknúť štátu škoda veľkého rozsahu.

„Súčasne trestné oznámenie identifikuje pasivitu pri správe budovy Úradu vlády SR Karáčoniho paláca, ktorý od roku 2020 chátra bez rekonštrukcie či iného využitia, hoci jeho obnova by bola výrazne lacnejšia ako prenájom priestorov,“ dodal úrad, ktorý preto žiada orgány činné v trestnom konaní, aby tieto skutočnosti preverili a vyvodili zodpovednosť voči tým, ktorí mohli porušiť zákon.

Úrad si zároveň uplatňuje nárok na náhradu škody

Zároveň si úrad, ako poškodený, uplatňuje nárok na náhradu škody vo výške vyčíslenej z neúčelne vynaložených prostriedkov na nájom a navrhuje znalecké dokazovanie pre určenie škody spôsobenej zhoršením stavu Karáčoniho paláca.

„Naším cieľom je zabezpečiť transparentné a hospodárne nakladanie s majetkom štátu. Ak sa preukáže, že došlo k porušeniu zákona, budeme trvať na vyvodení dôsledkov,“ zdôraznil Gedra. Úrad vlády bude o ďalšom vývoji informovať po rozhodnutí orgánov činných v trestnom konaní.

Smerácka dymová clona

Hnutie Slovensko reagovalo, že trestné oznámenie je „štandardnou smeráckou dymovou clonou“ a vedúci úradu vlády Gedra ide znovu úkolovať Generálnu prokuratúru SR, „ako je to u neho zvykom“. Podľa hnutia Gedra chce, aby prokuratúra vyšetrovala to, o čom on rozhodne.

„Jeho trestné oznámenie je iba štandardnou smeráckou dymovou clonou, ktorou sa snaží prekryť dnes zverejnené informácie o papalášskych odmenách, ktoré Gedrovi podpísal Robert Fico (Smer-SD). Spolu s odmenami zarába Juraj Gedra takmer 13-tisíc eur mesačne,“ upozornilo hnutie Slovensko.

Prenájmu predchádzali analýzy

Hnutie súčasne vysvetlilo, že Jakab pri prenájme priestorov postupoval nad rámec platných zákonov. Prenájmu podľa hnutia predchádzali analýzy trhu, a tiež hodnoteniu Útvaru hodnoty za peniaze.

„Spolu s týmito podkladmi prenájom budovy odsúhlasila vláda SR na svojom riadnom rokovaní,“ pripomenulo hnutie a dodalo, že aj rekonštrukciu Karáčoniho paláca tiež schvaľovala vláda SR aj pridelením peňazí z Plánu obnovy.

„Pri rekonštrukcii bolo komunikované s viacerými inštitúciami, ktoré mali na procese rekonštrukcie participovať – napríklad aj s Národnou bankou Slovenska alebo priamo kanceláriou prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá využíva polovicu budovy Karáčoniho paláca,“ uzavrelo hnutie Slovensko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Július JakabJuraj Gedra
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRMatovičovo hnutie SlovenskoSMER-SDÚrad vlády SR