BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) – Štát by od budúceho roka už nemal finančne prispievať na tvorbu, obmenu, skladovanie a ochraňovanie núdzových zásob ropy a ropných produktov. Potrebné finančné zdroje na spomínané činnosti by mali zabezpečiť príslušné subjekty, ktoré ropu a ropné výrobky dovezú na územie Slovenska z tretej krajiny alebo prepravia na územie Slovenska z iného členského štátu Európskej únie. Štát by tak mal počas najbližších štyroch rokov ušetriť 126 mil. eur. „Navrhovaný spôsob financovania núdzových zásob aplikujú viaceré krajiny Európskej únie. Ide o model financovania, ktorý nie je závislý na verejných financiách, ale je založený na forme výberu príspevku na núdzové zásoby od príslušných subjektov, ktoré majú v prípade ropnej núdze zabezpečenú ochranu štátom na zmiernenie dopadov použitím núdzových zásob,“ uvádza sa v novele zákona o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov, ktorú predložila Správa štátnych hmotných rezerv SR.
Ako ďalej vyplýva z novely zákona, ktorou by sa mala v pondelok zaoberať tripartita, pre zabezpečenie dostatočného finančného krytia pre tvorbu a ochraňovanie núdzových zásob ropy a ropných produktov sa od budúceho roka zvýši výška príspevku. Pre roky 2011 až 2012 sa predpokladá výška príspevku na základe pomeru dovozu ropy a ropných výrobkov vo výške 18,62 eura za tisíc kilogramov ropy a 16,23 eura za tisíc litrov ropného výrobku. „Vzhľadom na fakt, že od roku 2013 sa nepredpokladá doplnenie núdzových zásob v takom rozsahu, predpokladaná výška príspevku v ďalšom období je vo výške 8,92 eura za tisíc kilogramov ropy a 7,78 eura za tisíc litrov ropného výrobku,“ uvádza sa v novele zákona, ktorú predložila Správa štátnych hmotných rezerv SR.
V súčasnom období sú náklady za skladovanie a ochraňovanie jednej tony ropy na úrovni 15,269 eura za rok. Náklady na ochraňovanie a obmeny jedného metra kubického núdzových zásob v ropných výrobkoch a ich fyzickú ostrahu sú vo výške 39,83 eura.
SITA