Štát musí pri povodniach reagovať rýchlejšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lipšic
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA/DRAŽKOVCE 17. augusta (WEBNOVINY) – Minister vnútra Daniel Lipšic chce na stredajšom rokovaní vlády informovať o situácii v povodňami postihnutých oblastiach, ktoré navštívil, a tiež navrhnúť zmenu legislatívy. Tá je podľa neho v súčasnosti veľmi ťažkopádna a niektoré obce doteraz nedostali peniaze za záchranné práce po júnových povodniach. Ako zdôraznil, štát musí aspoň zálohovo záchranné práce uhradiť, aby obce mohli fungovať. Na dnešnom brífingu v Dražkovciach v okrese Martin za prioritu označil odškodnenie ľudí, ktorí bez vlastnej viny došli o majetky. Lipšic pozitívne ohodnotil prácu hasičov a policajtov, „určité pochybnosti“ však má o fungovaní civilnej ochrany. „Ten systém v tomto okamihu sa mi nezdá taký funkčný, aby vedel čo najrýchlejšie chrániť životy a majetky ľudí,“ poznamenal.

Minister strávil celý deň v regióne Turca, ktorý v nedeľu a pondelok zasiahli lokálne prívalové dažde. Okrem sídliska Košúty v meste Martin bojovali s povodňami aj obce Dražkovce, Sklabiňa, Diaková, Turček či Sklené. „Situácia teraz už je stabilizovaná, nehrozia ani nejaké výdatné zrážky, čiže situácia by sa mala upokojovať postupne aj v regióne Turca. Samozrejme všetky záchranné zložky sú v pohotovosti, aj policajný zbor, aj hasiči. Slovensko, keď je krízová situácia, sa zomkne, má veľké srdce, ľudia sú neuveriteľne solidárni. Tí, ktorí mali v Sklenom donedávna susedské spory, tak si vzájomne pomáhajú, odpratávajú bahno, snažia sa zachrániť svoje majetky. Vládu chcem informovať o situácii, ktorá vznikla v súvislosti s povodňami, chcem informovať vládu o tom, že sú to konkrétne ľudské príbehy, ktoré nie je možné zhmotniť do čísel ani štatistík,“ povedal Lipšic.

Dnešná legislatíva je podľa Lipšica veľmi ťažkopádna, pretože umožňuje uhrádzať záchranné práce až v okamihu, keď je odhlásený druhý stupeň povodňovej pohotovosti. „Preto chcem už zajtra na rokovaní vlády iniciovať aj zmenu legislatívy, aby sme mohli záchranné práce uhrádzať oveľa skôr. Hovoríme o malých dedinách, kde záchranné práce idú do miliónov a ich rozpočet je polovičný na celý rok. To znamená, že my musíme čím skôr aspoň zálohovo uhradiť záchranné práce, aby tá obec mohla fungovať. Máme mnohých statočných starostov aj na východnom Slovensku, ktorí pracovali mesiace bez oddychu a nemajú ešte uhradené záchranné práce. V tomto legislatíva a právo nemôže byť v ceste základnej solidarity a pomoci,“ dodal Lipšic.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel Lipšic