BRATISLAVA 20. apríla (WEBNOVINY) – Štát by mal v budúcnosti podporiť investičné zámery domácich či zahraničných firiem najmä poskytnutím daňových úľav. Vyplýva to z návrhu novely zákona o investičnej pomoci z dielne Ministerstva hospodárstva (MH), ktorý v stredu schválila vláda SR. Slovensko zároveň predĺži nárok na daňovú úľavu pre príjemcov investičnej pomoci z obdobia piatich rokov na desať rokov. „Zároveň navrhujeme ponechať povinnosť odpočtu daňovej straty počas obdobia uplatňovania daňovej úľavy,“ dodal rezort hospodárstva.
Podľa vládou schváleného návrhu štát poskytne dotácie na obstaranie dlhodobého hmotného či nehmotného majetku iba vo výnimočných prípadoch, pre projekty strategického významu. „V okresoch, kde miera nezamestnanosti je nižšia ako priemer nezamestnanosti na Slovensku sa pre typ investičných projektov spadajúcich do odvetví priemyselnej výroby, investičná pomoc formou dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok a príspevku na vytvorené nové pracovné miesta nebude poskytovať,“ zdôraznilo ministerstvo.
Minister hospodárstva Juraj Miškov víta schválenie zákona, keďže ten nastavuje podmienky investičnej pomoci tak, aby smerovali primárne do regiónov s vysokou nezamestnanosťou a do sektorov s vyššou pridanou hodnotou. „Vytvárame zonácie na základe regiónov s nezamestnanosťou, čo zjednodušene znamená, že ideme podporovať predovšetkým východné Slovensko a vo vyššej miere ideme podporovať Žilinský, Banskobystrický kraj vo vyššej miere a napríklad v Bratislave jednoducho investor nebude mať šancu jednoducho získať akúkoľvek investičnú pomoc,“ povedal po rokovaní vlády Miškov.
Predĺženia obdobia daňových uľav z päť na desať rokov minister odôvodnil faktom, že viaceré investície sú veľmi vysoké a investori majú počas prvých piatich rokov vysoké odpisy, čiže nie sú schopní využiť túto formu daňovej úľavy. „Tým, že sme ho predĺžili na desať rokov, predpokladáme, že bude oveľa atraktívnejšie pre tých investorov,“ doplnil Miškov.
Stimuly aj pre malé a stredné podniky
Rezort hospodárstva chce rozšíriť poskytovanie stimulov aj pre malé a stredné podniky. V novele zákona o investičnej pomoci preto MH navrhuje zníženie minimálnej výšky investície o polovicu. Rezort tak chce dosiahnuť, aby o investičnú pomoc mohol od štátu požiadať širší okruh podnikateľov. “S cieľom vytvoriť predpoklady na vytváranie technologických centier s podporou investičnej pomoci pre širší okruh podnikateľov, minimálna suma na obstaranie dlhodobého hmotného majetku a dlhodobého nehmotného majetku sa navrhuje znížiť na hodnotu 500 tisíc eur,“ dodal rezort hospodárstva. Pri vytváraní centier strategických služieb navrhuje ministerstvo znížiť minimálnu sumu na obstaranie hmotného či nehmotného majetku na hodnotu 400 tis. Eur.
Podľa ministra zákon nie je diskriminačný k domácim investorom, keďže tí majú rovnakú možnosť požiadať o investičnú pomoc. „Pristúpili sme napokon ešte k tomu, že sme znížili minimálnu výšku investície, ktorá je potrebná na to, aby mohol investor požiadať o investičnú pomoc, na polovicu, čím sme vyšli v ústrety malým a stredným podnikom“ vysvetlil Miškov.
Podľa nového zákona o investičnej pomoci bude môcť investor požiadať štát o poskytnutie investičných stimulov aj na ďalší nový investičný zámer, keďže doteraz o ne mohol požiadať až po vyčerpaní pomoci na starší zámer. Najväčšiu investičnú pomoc podľa pravidiel ich poskytovania, ktoré sú súčasťou novely zákona, môžu získať spoločnosti plánujúce investovať v zaostalých regiónoch Slovenska do výroby s vyššou pridanou hodnotou. Podľa predpokladov rezortu hospodárstva by mala účinnosť novelizovaného zákona nadobudnúť platnosť od 1. augusta tohto roka.