BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Starosta bratislavskej Petržalky Vladimír Bajan vydal rozhodnutie o zastavení stavby Domino na Jasovskej ulici. Agentúru SITA o tom informoval bratislavský mestský poslanec Marián Greksa, podľa ktorého starosta oznámil svoje rozhodnutie o zastavení stavby vo štvrtok 6. februára na stretnutí so zástupcami občanov z Jasovskej. Starosta tak urobil po tom, ako stavebník bytových domov Domino napriek výzve petržalského stavebného úradu na pozastavenie prác pokračoval v stavbe.
Ako agentúru SITA informoval Ivan Netík z tlačového odboru ministerstva vnútra, Odbor výstavby a bytovej politiky Okresného úradu Bratislava na základe záverov Slovenskej stavebnej inšpekcie konštatoval, že vytýčenie stavby nekorešponduje s rozhodnutím umiestnenia stavby s textovou a grafickou časťou.
Tým sa porušila záväzná podmienka právoplatného stavebného povolenia. „S danou situáciou sa musí vysporiadať príslušný stavebný úrad, v tomto prípade mestská časť Petržalka,“ informoval Netík, podľa ktorého sankcie za preukázateľné protiprávne konanie podľa stavebného zákona ukladá stavebný úrad alebo inšpekcia.
Stopnutie chceli hlavne vlastníci bytov
Rozhodnutie o zastavení stavby Domino žiadali najmä vlastníci bytov z domu na Jasovskej ulici 2-12, ktorí k tomu vyzývali petržalský stavebný úrad. Agentúru SITA o tom informovala jedna z vlastníkov bytov na Jasovskej ulici Monika Voleková s tým, že existuje podozrenie, že stavebník stavia nad rámec schváleného stavebného povolenia.
Obyvatelia domu na Jasovskej ulici okrem iného vyzývali aj Okresný úrad Bratislava – odbor výstavby a bytovej politiky a Oddelenie štátneho stavebného dozoru, aby rozhodli o podnete vlastníkov bytov na Jasovského a preskúmali rozhodnutie o povolení stavby, o zmene stavby pred dokončením a rozhodli o zastavení prác predbežným opatrením. Voleková o tom informovala počas protestu pred rozostavaným objektom v sobotu 1. februára.
Mestská časť Petržalka vyzvala stavebníka obytného súboru Domino na pozastavenie prác už v decembri 2013. Stavebník však aj napriek tomu v prácach pokračoval. Mestská časť Petržalka tvrdila, že v tomto prípade nemôžu nič robiť, iba čakať na stanovisko okresného úradu, ktorému už dodali všetky podklady. Podľa Milína Kaňuščáka, konateľa investorskej spoločnosti Subcentro s. r. o., ktorá stojí za výstavbou bytových domov, práce na stavbe zastavili na približne tri týždne.
V rozpore s podmienkou
„Stavebný úrad sme požiadali, aby nám do 15 dní vyznačil v overenej dokumentácii v stavebnom konaní, ktoré práce nám neodporúča realizovať,“ uviedol minulý týždeň Kaňuščák. Ako dodal, odpoveď nedostali a mali záväzky voči klientom – budúcim vlastníkom bytov i voči dodávateľom, preto stavali ďalej podľa platného stavebného povolenia.
Ako informovala Petržalka na svojej oficiálnej internetovej stránke v decembri minulého roka, po začatí stavebných prác urobil petržalský stavebný úrad z vlastnej iniciatívy štátny stavebný dohľad. Hlavný štátny stavebný dohľad uskutočnila na podnet obyvateľov aj Slovenská stavebná inšpekcia. Oba dohľady zhodne konštatovali, že stavebník vytýčil stavbu v rozpore so záväznou podmienkou. Kontrolou zistili rozdiel vo vzdialenosti medzi novou stavbou od bytových domov Jasovská 2 – 12 danou územným rozhodnutím a skutočnou vzdialenosťou medzi budovami.
Rozhodnutie o umiestnení stavby vydalo v roku 2007 ešte bývalé vedenie Petržalky a právoplatnosť nadobudlo pred viac ako tromi rokmi. Mestská časť následne vydala 27. októbra 2011 rozhodnutie o povolení spomínanej stavby, ktoré vychádzalo z rozhodnutia o jej umiestnení a ďalších vyjadrení a stanovísk. Pôvodne tu mali byť byty, nájomné bývanie pre seniorov, ale aj hotel.
Dnes tu podľa vedenia Petržalky majú byť len byty a nájomné bývanie pre seniorov. Aktivisti v minulosti pri stavbe Domino upozorňovali na to, že konateľom firmy, ktorá je autorom projektu, je Ján Franz, pričom jeho manželka Miroslava Franzová je poverená vedením oddelenia územného konania a stavebného poriadku v Petržalke. Podľa petržalského starostu Vladimíra Bajana Franzová v čase, keď investor požiadal o rozhodnutie o umiestnení predmetnej stavby, ani v čase, keď požiadal o vydanie stavebného povolenia nepracovala na stavebnom úrade.
„Do pracovného pomeru nastúpila ako referentka stavebného úradu 15. apríla 2011, to znamená, že aj v čase vydania stavebného povolenia bola len referentkou, ktorá daný spis v agende nemala,“ uviedol Bajan. Aktivisti rovnako upozorňovali aj na to, že projekt navrhoval starostov brat Marián Bajan.
„Môj brat je architekt, ktorý pre súkromných investorov, nie pre mestskú časť, na základe normálneho obchodného vzťahu vypracúva projekty pre stavby. Je architekt, preto robí projekty k stavbám a investori dávajú svoje stavby na posúdenie stavebnému úradu. Stavebný úrad nemôže nekonať a ani nemôže konanie postúpiť inému stavebnému úradu len preto, že projekt pre stavbu pripravil príbuzný či známy starostu,“ vyjadril sa starosta Bajan.